Anhedonia i awersja do seksu – dysfunkcje seksualne

Dlaczego moja dziewczyna nie chce uprawiać seksu? Czy są osoby, które nigdy nie odczuwają przyjemności ze stosunku? Czy osoba nie odczuwająca pożądania jest zaburzona? Sfera erotyczna naszego życia to źródło wielu przyjemności, ale również trudności w codziennym życiu. Skąd bierze się to, że niektóre osoby nie mają potrzeb seksualnych i czy jest to wynikiem traumy, czy też takie się rodzą? Zobaczmy czym różni się awersja do seksu od anhedonii seksualnej.

Awersja seksualna cechuje się celowym unikaniem kontaktów seksualnych i odczuwaniem wstrętu i obrzydzenia do seksu per se oraz do wizji siebie w relacji seksualnej. Jest to rodzaj dysfunkcji seksualnej, z awersją do seksu się bowiem nie rodzimy – osoba może ją nabyć w toku życia. Najczęstsze przyczyny awersji do seksu to sytuacja wykorzystania w dzieciństwie, doświadczenie gwałtu, szczególnie nieprzyjemny „pierwszy raz”. Na pojawienie się niechęci do uprawiania seksu może też wpłynąć doświadczenie zdrady ze strony partnera. Bywa też tak, że partner unika seksu z powodów dość prozaicznych – braku higieny u partnera. Awersja seksualna może mieć charakter globalny (niechęć do jakiejkolwiek formy stosunku i wszystkich możliwych partnerów) bądź jednostkowy (niechęć do konkretnej osoby bądź określonych zachowań seksualnych). Z badań Starowicza z 2002 roku wynika, że 2% kobiet odczuwa wstręt do partnera, a 1% wstręt do seksu.

Anhedonia seksualna to dysfunkcja seksualna, która polega na braku radości z przeżywania seksu i nie odczuwania przyjemności ze kochania się – nawet mimo odczuwania podniecenia oraz doświadczania orgazmu. Ta dysfunkcja znacznie częściej występuje u kobiet, a jej podłoże może być bardzo zróżnicowane.

Na brak odczuwania przyjemności z seksu mogą wpłynąć następujące zdarzenia:

  • zahamowania seksualne, które ukształtowały się w dzieciństwie (w wyniku np. postawy rodziców czy sytuacji traumatycznych)
  • depresja i stany obniżonego nastroju – które owocują spadkiem libido
  • źle dobrane środki antykoncepcyjne bądź inne leki, które wpływają na zmniejszenie libido
  • problemy w relacji z partnerem (złość, brak zaufania, trudności w komunikacji uniemożliwiające przedstawianie swoich potrzeb)
  • niskie umiejętności partnera w zakresie ars amandi (niewrażliwość na potrzeby i reakcje ze strony partnera, brak wrażliwości i czułości na poziomie jakiego oczekuje partner, wykonywanie podczas stosunku czynności, które drażnią partnera)
  • brak pociągu wobec partnera (wybór partnera, wobec którego nie odczuwa się pożądania – np. ze względu na jego inne przymioty – inteligencję, opiekuńczość, zasobność portfela).
  • pracoholizm – nadmiar pracy i stresu w codziennym życiu może przełożyć się na brak ochoty na seks jak również na brak możliwości doświadczania przyjemności.
  • lęk przed ciążą (który jest na tyle silny, że wywołuje poczucie winy i strach przed stosunkiem – w efekcie trudno wtedy o doświadczanie przyjemności z seksu).

Osoby, które odczuwają brak przyjemności z seksu nie zawsze będą go unikać. Te, które dawniej czerpały ze stosunków przyjemność, mogą nawet dążyć do zbliżeń, by znów poczuć to, co odczuwały kiedyś. Im dłużej się to nie udaje, tym bardziej desperackie staja się próby – niestety w takiej sytuacji samodzielne poradzenie sobie z sytuacją jest trudne, bowiem osoba z anhedonią seksualną przez większość czasu nie skupia się na odczuwaniu, lecz na myśleniu o tym, co odczuwa. W efekcie nie daje sobie przestrzeni na doświadczenie przyjemności ze zbliżenia.

Anhedonia i awersja to nie jedyne dysfunkcje seksualne. Brak chęci na seks może wynikać również z aseksualności, która przez coraz większą ilość psychiatrów i seksuologów nie jest traktowana jako dysfunkcja – lecz jako trwałą cechę (rodzaj orientacji seksualnej). Osoby aseksualne wskazują na brak przykrych doświadczeń związanych z seksem. Nie odczuwają też wobec niego wstrętu. Mogą (nie wszyscy) odczuwać podniecenie, mogą też uważać inne osoby za atrakcyjne fizycznie – nie posiadają jednak potrzeb seksualnych.

fot.:Konrad Mostert/SXC.hu

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.