Depresja wieku starczego i jej zapobieganie

Osoby starsze, zwłaszcza takie które straciły osobę bliską, mają większą tendencję do odczuwania obniżenia nastroju i spadku motywacji do dalszego życia. Depresja ta, zwana inwolucyjną (depresja inwolucyjna), częściej występuje u kobiet, które mocniej przeżywają fizyczny proces starzenia i związaną z tym utratę atrakcyjności. Aby zapobiec depresji tego rodzaju i złagodzić jej objawy, osoby starsze powinny być otaczane opieką. Proponuje się im w ramach terapii spotkania w gronie osób w tym samym wieku, terapię zajęciową, nowe formy spędzania wolnego czasu dostosowane do poziomu ich możliwości motorycznych.

Depresja inwolucyjna nie prowadzi do podejmowania prób samobójczych, ale ma wpływ na stan somatyczny człowieka, i poprzez obniżenie odporności na zachorowania, wtórnie może prowadzić do przedwczesnej śmierci pacjenta.

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.