Fobia społeczna

Fobia społeczna bywa chorobą, która potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Brak pewności siebie niekoniecznie od razu musi być uznawany za tak poważne schorzenie, ale jest jednym z symptomów, który w połączeniu ze znacznie poważniejszymi objawami, oznaczają duży problem dla pacjenta.

Zwykłą nieśmiałość można przezwyciężyć, jest to o tyle trudne, że niechęć do wystąpień publicznych siedzi gdzieś głęboko w nas i jest odruchem bezwarunkowym, na który nie mamy faktycznego wpływu, a nawet nie zdajemy sobie z niego sprawy. Objawy fobii są praktycznie nie do odparcia, pacjent ma ogromne opory w normalnym funkcjonowaniu w miejscach publicznych – nie skorzysta z toalety, nie napije się, gdy ktoś na niego może patrzeć, nie zapyta o drogę. W skrajnych przypadkach fobia uniemożliwia wyjście z domu, podjęcie nauki, pracy, zawieranie zwykłych znajomości, czy pielęgnowanie starych.

Główną metodą leczenia fobii społecznej jest psychoterapia prowadzona w grupach ludzi o tym samym problemie lub metody farmakologiczne. Te ostatnie są najbardziej skuteczne, jednak często wymagają długotrwałego dobierania odpowiednich środków.

Z fobią społeczną da się żyć (chociaż trzeba pamiętać, że skrajne osamotnienie, może prowadzić do zagrażającej życiu depresji), dlatego jest tak rzadko rozpoznawana, tak rzadko ludzie zgłaszają się do specjalisty ze swoim problemem. Na ogół wygrywają dwie drogi radzenia sobie z chorobliwą nieśmiałością – przezwyciężanie jej na każdym kroku, ciągła walka z samym sobą lub pogodzenie się z nią i pozostawanie w domu, czyli tam, gdzie nie istnieje niebezpieczeństwo interakcji społecznych.

Komentarze (4) do artykułu “Fobia społeczna”

  • PIERD napisał(a) dnia 17 lutego, 2011, 17:28

    pomocy

  • SpaceDementia napisał(a) dnia 31 grudnia, 2012, 12:20

    Fobia zabija ludzi a oni nawet o tym nie zawsze wiedzą. Z tym nie da się normalnie żyć. Z tym można istnieć i być jak roślina. Sama chyba mam to coś. Ale wyjdę z tego bo nie mam prawa niszczyć sobie dalej życia. Zmarnowałam już za wiele

Do tego wpisy linkują

  1. Fobia społeczna - Taijin kyofusho | Psychika.eu
  2. Fobia społeczna - Taijin kyofusho | Psychika.eu

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.