Integracja sensoryczna

Integracja Sensoryczna

Według A. Jean Ayres, twórczyni teorii integracji sensorycznej, pojęcie to oznacza proces obejmujący segregację, rozpoznawanie, interpretację oraz integrację ze sobą i z własnym doświadczeniem informacji płynących do mózgu ze wszystkich zmysłów – wzroku, dotyku, układu proprioceptywnego, kinestezji, równowagi, słuchu, powonienia oraz smaku. Skutkiem tego procesu jest adekwatna, w stosunku do otrzymanych informacji, odpowiedź układu nerwowego, zwana reakcją lub też odpowiedzią adaptacyjną.

Proces integracji sensorycznej zaczyna się już w pierwszych miesiącach życia płodowego, najintensywniej zaś przebiega do końca wieku przedszkolnego (i trwa później tak naprawdę przez całe życie). W większości przypadków integracja sensoryczna rozwija się naturalnie, dzięki normalnym dla wieku dziecięcego aktywnościom. Niestety, u niektórych dzieci dochodzi do zaburzenia procesu. Objawów mogących świadczyć o zaburzeniu integracji sensorycznej, jest bardzo wiele. Niektóre z nich, to na przykład: podwyższony lub obniżony poziom pobudzenia i aktywności dziecka, trudności związane z koncentracją uwagi, zaburzenia percepcji wzrokowej i słuchowej czy też niezgrabność ruchowa lub obniżony poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Te i inne objawy, stanowią niewątpliwie wskazanie do przeprowadzenia diagnozy integracji sensorycznej. Jest ona wieloetapowa i obejmuje następujące elementy: wywiad przeprowadzany z rodzicami dziecka, wypełnienie przez nich Kwestionariusza Sensomotorycznego, obserwację kliniczną dziecka, badanie Południowokalifornijskimi Testami Integracji Sensorycznej oraz obserwację dziecka w trakcie badania, ewentualnie obserwację zabawy dziecka i jego reakcji na stymulację sensoryczną.

Terapia integracji sensorycznej, sprowadza się do dostarczania dziecku takich bodźców, na jakie jego system nerwowy wykazuje największe zapotrzebowanie. Co niezwykle istotne, zajęcia tego typu, zewnętrznie mają zawsze charakter wesołej zabawy. Odbywają się one zwykle na sali wyposażonej w odpowiedni sprzęt oraz pomoce przeznaczone do odpowiedniej stymulacji dziecka.

Komentarze (1) do artykułu “Integracja sensoryczna”

Do tego wpisy linkują

  1. ukcs.pl » Czy dzieci z padaczką mogą pływać?

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.