Uzależnienie od seksu – objawy

seksoholizmSeksoholizm, to jedno z najszybciej rozwijających się uzależnień na świecie. Seksoholikami stają się nie tylko mężczyźni (jak zwykło się uważać), ale również kobiety. Szacuje się, że około 20-30% chorych należy do płci pięknej. W przypadku kobiet, trudniej jednak o diagnozę– rzadziej przyznają się one do choroby i wolniej dostrzegają objawy, które świadczą o uzależnieniu od seksu.

Osobom, które nigdy nie zetknęły się z tym problemem osobiście, często wydaje się, że uzależnienie od seksu jest jedynie przymusem do jego uprawiania. Dla osób zdrowych i patrzących na problem stereotypowo, seksoholik to po prostu ktoś kto kocha się częściej często zmienia partnerów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat seksoholików jest też poczucie, że partner takiej osoby (zwłaszcza jeśli jest mężczyzną) powinien się cieszyć, bowiem jego partnerki nigdy nie boli głowa. Tymczasem, seksoholizm to głębsze zaburzenie związane z akceptacja siebie i problemami z regulacją emocji, a z własnym partnerem, seksoholik najczęściej seksu nie uprawia.

Jak rozpoznać seksoholizm i jakie sytuacje z Twojego życia powinny zmusić cię do zastanowienia się nad tym, czy nie jesteś uzależniony od seksu?

Seksoholizm – objawy

 • angażujesz się w relacje seksualne z większą ilością partnerów niż zakładałeś/łaś
 • podejmujesz zachowania seksualne nie myśląc o ryzyku zdrowotnym, jaki się z tym wiąże
 • seks (myślenie o nim, poszukiwanie okazji do niego) zajmuje ci tyle czasu, że bywa iż zaniedbujesz obowiązki zawodowe i domowe
 • spędzasz sporo czasu na zachowaniach związanych z seksem – oglądasz strony www, odwiedzasz seks shopy, oglądasz filmy erotyczne
 • odczuwasz silną irytację, lub lęk, jeśli nie możesz spełnić swoich seksualnych potrzeb
 • prowadzisz podwójne (wielokrotne życie) lub często okłamujesz partnera by chronić siebie / sowich partnerów
 • twoje życie erotyczne jest zrytualizowane (podobne pozycje, podobny schemat stosunków)
 • podejmowałeś/ łaś wysiłki zmierzające do zmniejszenia ilości kontaktów seksualnych )bez powodzenia)
 • w chwilach frustraci lub dużego napięcia masz większą niż zwykle ochotę na seks

fot.:Gabriella Fabbri/SXC.hu

Komentarze (3) do artykułu “Uzależnienie od seksu – objawy”

 • toja@ napisał(a) dnia 4 kwietnia, 2010, 6:58

  Artykuł jest doskonały – pokazuje mechanizmy tej choroby, ale nie pokazuje, ze choy nie ma do końca pojęcia, ze jest chory. Otoczenie tez tego nie widzi – partnerki seksualne mysla, ze chwyciły boga za nogi – sa szczęśliwe i zakochane, sam chory czesto odchodzi od zony, ktora juz sobie z nim nie daje rady – nie tylko seks jak z maszyną, bez uczuc i gry wstępnej to jeszcze te kobiety na boku. Rozwiedziony seksoholik nadal ma chcec na zone – nie rozumie, ze ona go juz nie chce. To jest otworna choroba, która niszcy cąłe rodziny. Zastanawiam się czy jest dziedziczna, czy powstała z powdów sociopatycznych.

 • Paprosz88 napisał(a) dnia 1 września, 2010, 12:23

  Nowoczesny świat seksualizmu zmienia się moim zdaniem na lepsze, a temat seks chorób jest przestarzałą formą wyszukania sobie nowych bodźców seksualnych. Jeszcze kilkanaście lat temu były gwałty ból i używanie siły dziś są fetysze, biseksualizm czy bdsm. Osobiście czytała kilka opowiadań bdsm bodajże na http://bdsm.org.pl i powiem szczerze że ludzie mają o wiele lepsze podejście do zainteresowania erotyką partnerem i przyjemnością niż jak to mówią każde normalne małżeństwo które śpi odwrócone do siebie plecami! Czym jest uzależnienie od seksu że lubie się masturbować, brak przyjemność z ciała że łamie zasady moralne?

 • pan buk aka Mr. GOD napisał(a) dnia 24 marca, 2012, 0:27

  Seksoholizm nie istnieje! Libido wysokie i tyle! Pornole też się znudzą, albo pyta przestanie stawać z wiekiem! Nie róbcie z wszystkiego chorób! Zdrowych leczyć chcecie i choroby im wmawiać! Mnóżcie się jak króliki w Australii i tyle!

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.