Tanoreksja, skąd się bierze?

tanoreksjaCoraz więcej kobiet (a powoli również mężczyzn) wykazuje zachowania, które spokojnie można zdiagnozować jako tanoreksję. Tanoreksja, to – mówiąc w skrócie – uzależnienie od opalania się. Wprawdzie nie ma ono charakterystycznego dla innych uzależnień elementu uzależnienia fizycznego, a jedynie jest uzależnieniem psychicznym. Ale nie znaczy to, że tanoreksja jest mniej niebezpieczna niż inne rodzaje uzależnień – w końcu powoduje również poważne problemy zdrowotne.

Tanoreksja nie jest uważana za chorobę i nie istnieją specjalne programy terapeutyczne dla tanorektyków. Tymczasem, do gabinetów psychologicznych zgłasza się coraz więcej osób z takim problemem. Weźmy zaś pod uwagę fakt, że uzależniony (niezależnie od przedmiotu uzależnienia) do swojego nałogu niechętnie się przyznaje – tanorektyków jest więc znacznie więcej niż osób poszukujących pomocy psychologicznej – większość z nich zaprzecza bowiem istnieniu uzależnienia.

Tanorektyczki (w głównej mierze są to bowiem kobiety) mają stałe poczucie bycia zbyt bladymi, zbyt mało opalonymi. Czują się nieatrakcyjne, co zwrotnie obniża ich poczucie własnej wartości. Skąd bierze się tanoreksja?

Najczęściej spotykanym wyjaśnieniem jest niskie poczucie własnej wartości i opieranie swojego dobrego samopoczucia o wygląd fizyczny. Będzie więc to w takim rozumieniu, uzależnienie, związane z zaburzeniem osobowości w aspekcie postrzegania własnego ciała i wyglądu. Innymi słowy – tanorektycy opalają się bo chcą być atrakcyjni, a nie czują się atrakcyjni. Opalona skóra jest zaś dla nich synonimem wspaniałego wyglądu.

Wydaje się jednak, że jest to jedynie jedno z możliwych wyjaśnień. Może bowiem chodzić jeszcze o potrzeby bardziej biologiczne, związane z poprawą nastroju wynikającą z oddziaływania słońca. Jak wiemy, człowiek potrzebuje energii słonecznej do funkcjonowania. Niektórzy z nas, zimą cierpią na depresje sezonowe wynikające ze zmniejszenia się ilości światła słonecznego. Depresja sezonowa, pobytem w solarium nie może zostać wyleczona, ale jako placebo działa znakomicie – być może więc tak że, tanoreksja jest specyficzną próbą zapewnienia sobie poprawy nastroju poprzez zwiększenie dopływu słońca? W takim rozumieniu, w przypadku tanoreksji można byłoby mówić o uzależnieniu wynikającym nie z potrzeby atrakcyjnego wyglądu, ale z copingiem depresji!
Nie będzie w tanoreksji elementu uzależnienia biologicznego. Nasz organizm przy wychodzeniu z uzależnienia od opalania nie potrzebuje detoksu. Bez zrozumienia jednak prawdziwego podłoża tanoreksji w każdym przypadku indywidualnie, pomoc terapeutyczna nie będzie efektywna.

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.