Terapia EMDR w leczeniu traumy i PTSD

emdrTerapia EMDR to inaczej odwrażliwianie za pomocą ruchów gałek ocznych (eye movement desensitization and reprocessing). Jest to metoda niezwykle młoda i w Polsce prawie nie znana. Początki terapii EMDR sięgają zaledwie 20 lat wstecz. W latach 80tych, dr Francine Shapiro zauważyła, że szybkie ruchy gałek ocznych redukują lęk u pacjenta z PTSD. Zaczęła więc temat drążyć i w 1989 roku pojawiły się pierwsze publikacje naukowe na ten temat oraz szersze próby kliniczne.* Ze względu jednak na brak informacji o tym, jak miałaby ta metoda działać (wiadomo że działa, bo pokazują to obserwacje, ale nie wiadomo dokładnie jak działa), część środowiska medycznego włożyło terapię EMDR do kategorii „medyczne hokus – pokus” gdzie leży wiele innych podobnych metod leczenia- jak choćby biorezonans.

Teorii próbujących wyjaśniać zaobserwowaną skuteczność EMDR jest wiele – mówi się o przeciwwarunkowaniu powodowanym relaksacją, indukcji transu hipnotycznego (badania kliniczne nie potwierdzają pojawienia się transu), zmianę potencjałów synaptycznych. Żadne nie jest jednak pełne ani w całości wyjaśniające. Badania EEG wykazują jedynie synchronizację wolnych fal mózgowych w obu półkulach.

Mówiąc więc mniej naukowo, a bardziej potocznie, szybkie ruchy gałek ocznych mają prowadzić do „zamknięcia” obszarów mózgu, które blokują pacjenta przed artykulacją jego lęku. W efekcie, pacjent po terapii EMDR ma dostęp do zablokowanych wspomnień i może je przepracować z terapeutą. Efekty widać już po pierwszej sesji. Po kilku, pacjenci, którzy doświadczali silnych objawów fizycznych, odczuwają ich wyraźną redukcję.

Jedne z większych badań klinicznych nad skutecznością metody EMDR przeprowadził Göran Högberg z Instytutu Karolinska w Huddinge pod Sztokholmem. Zbadał on skuteczność terapii EMDR na 21 motorniczych z objawami stresu pourazowego.

Motorniczych podzielono na dwie grupy- 12 osób leczono metodą EMDR, pozostałe tradycyjną psychoterapią. Wśród pacjentów leczonych EMDR 8 osób, po 5 sesjach terapeutycznych nie wykazywało objawów PTSD. Wśród osób z grupy kontrolnej, poprawę zauważono u jednej. Högberg nadal prowadzi projekt, chcąc sprawdzić długotrwałe działanie efektu terapii – na razie badań nie zakończono, ale mówi się o tym, że stan motorniczych z grupy EMDR w dłuższym okresie czasu zachowuje stabilność, czyli metoda ma szanse być skuteczna również długofalowo. Mimo badań, Högberg również nie umie podać przekonujących powodów wyjaśniających mechanikę działania terapii EMDR.

Kiedy terapia EMDR jest skuteczna?
Szczególnie zaleca się jej stosowanie wtedy, kiedy pacjent nie jest w stanie wyrazić swego bólu i emocji po traumie i mimo chęci nie jest sobie w stanie z nią poradzić. Stosuje się ją również u tych osób u których objawy traumy obejmują liczne dolegliwości fizyczne.

Czy ufać metodzie?

Na razie jeszcze zbyt mało wiemy o EMDR aby można było powiedzieć z całą pewnością, że jest to rzeczywiście metoda skuteczna, dająca trwałe efekty i mogąca bezpiecznie pomagać pacjentom. Jej spektakularne sukcesy mogą być powodowane wieloma względami – niekoniecznie rzeczywistym oddziaływaniem terapeutycznym. Może też być tak, że choć nie rozumiemy mechanizmu, metoda jest jak na razie jedyną, która jest w stanie pomóc pacjentowi w traumie, który ma silne somatyzacje bądź nie jest w stanie dotrzeć do swoich emocji i przeżywa duże natężenia lęku.

W jakich jeszcze zaburzeniach i programach wykorzystuje się EMDR?
Ostatnimi czasy wzrosło zainteresowanie techniką EMDR w leczeniu uzależnień. Choremu prezentuje się krótki filmik, podczas którego śledzi on wzrokiem żółty punkt przebiegający po ekranie. W tle prezentowane są szybko zmieniające się zdjęcia papierosów i chorób nimi powodowanych. W tle, sugestywny głos każe pacjentowi wyobrażać sobie swoje życie bez nałogu. Podobno zaledwie kilka sesji może wystarczyć by stracić ochotę na dymka – brzmi to jednak zbyt podobnie do tak reklamowanej ostatnio w Polsce techniki biorezonansu magnetycznego aby można było metodzie w zakresie terapii uzależnień w pełni ufać. Na pewno nie pomaga też uznaniu metody za profesjonalną fakt, iż często informacje o niej można znaleźć na stronach WWW, na których poza EMDR proponuje się też takie terapie jak „Indywidualne Czytanie Duszy”, „Laseroterapię Różdżką Atlantycką” czy „Channeling Światła”.

W Polsce, znaleźć można kilku certyfikowanych w zakresie EMDR psychoterapeutów. Szkolenia z zakresu EMDR prowadziło Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej – trzydniowe warsztaty kosztują prawie 4.000 zł.

* za: Pasternak, TEORETYCZNE PODSTAWY TERAPII ODWRAŻLIWIENIA ZA POMOCA RUCHÓW OCZU, Studia z Psychologii w KUL, Tom 13

Komentarze (10) do artykułu “Terapia EMDR w leczeniu traumy i PTSD”

 • akatana napisał(a) dnia 21 marca, 2010, 21:58

  Autor/ka tego artykułu nie zgłębił wiedzy na temat terapii EMDR, której skuteczność została przebadana i udowodniona wielokrotnie. NICE rekomenduje tę metodę (oraz terapię poznawczo-behawioralna ukierunkowaną na traumę) jako najskuteczniejsze w terapii PTSD. Ruch gałek ocznych (może być zastąpiony naprzemienną stymulacją dotykową, słuchową) wywołuje aktywność spoidła wielkiego, co wpływa na pamięć zdarzeń traumatycznych i pozwala na desenzytyzację i restrukturyzację związanego z silnym lękiem materiału. Wszystko według procedur, ale z zaleceniem indywidualnego podejścia do klienta. Szalenie fascynujące o ogromnych możliwościach oddziaływania, do stosowania tylko przez profesjonalistów. Artykuł P. Pasternak nie jest opatrzony bibliografią, niestety.

 • FOBIKSPOŁECZNY napisał(a) dnia 10 maja, 2010, 8:51

  Tak mnie zastanawia cała ta teoria związana z ruchami gałek ocznych naśladującymi fazę REM, w której to zachodzi ” układanie pamięci ” w mózgu… Ciekawe, czy EMDR będzie dobre również do niwelowania nerwic, fobii, depresji egzogennych – zwłaszcza tam, gdzie pierwotne wydarzenie generujące lęk jest niedostępne świadomości. Mam już w domciu dwa programy komputerowe do EMDR – więc przetestuję tą metodę na sobie. Cierpię na silną fobię społeczną + jestem fanem psychologii ( studiowałem ją, ale dzięki fobii nie udało mi się jej skończyć ) i mam duże nadzieje związane z EMDR – mimo, że to nie jest PTSD. Fobia społeczna, to zaburzenie lękowe, które życie zamienia w piekło i niestety tak naprawdę nie ma na nią skutecznego lekarstwa ( jakieś efekty daje terapia behawioralno-poznawcza ), więc postaram się wypróbować tą metodę na sobie i zobaczymy co z tego będzie.

 • m,sokolowska napisał(a) dnia 9 lipca, 2010, 23:40

  Bardzo prosze o wszelkie informacje na temat leczenia ptsd,agorafobii,napadow paniki na adres malgmaria@gmail.com    Dziekuje.

 • lękowa napisał(a) dnia 19 listopada, 2010, 18:37

  Czy ktoś wie gdzie można sie leczyć tą metodą i czy można samemu coś z dzialać? Pytanie do FOBIKSPOLECZNY czy mogłbyś mi powiedzieć skad wziąś program do EMDR?

 • halina napisał(a) dnia 7 stycznia, 2011, 0:00

  potrzebuję pomocy dla siebie i swojej córki.Obie miałyśmy silne przeżycia traumatyczne/u córki była to śmierc kliniczna/,u mnie stan po jej wypadku.Nadal nie mogę spokojnie żyć a ciąg następnych wypadków pogłębia mój stan lęku.Proszę o wskazanie drogi.Co mam robic by pomóc mojej córce i sobie.

 • Ark napisał(a) dnia 25 stycznia, 2011, 3:34

  Skuteczna metoda, pacjęci z silnym PSTD podświadomie jej używają. Sama dostrzegam u siebie objawy C-PSTD – pierwszą rzeczą po traumie było wywracanie gałek ocznych do góry i intensywnie szybkie mruganie oczyma, pomagało mi to zwłaszcza spróbować dotrzeć do wydarzeń, chociaż wciąż są one przez mgłę. wYDAJE MI SIĘ, ŻE ODSUWANIE LĘKU OD SIEBIE NASTĘPUJE NIE TYLKO PRZEZ JAKBY „NIEKONTROLOWANE” RUCHY GAŁEK OCZNYCH, ALE TAKŻE PRZEZ RUCHY CIAŁA O ILE CZUJEMY SIĘ NA TYLE BEZPIECZNIE ABY NIE WSTYDZIĆ SIĘ DZIWNIE ZACHOWAĆ. ZUPEŁNIE ŚWIADOMIE PRZECHYLAŁAM GŁOWĘ DO RAMIENIA LEKKO NIĄ KIWAJĄC, LUB MACHAJĄC RAMIONAMI JAK KWOKA- SPINANIE OBOLCZYKÓW… BRZMI JAK PRZY OBJAWACH DAUNA ALE ROBIŁAM TO ZUPEŁNIE ŚWIADOMIE I PRZEZ KRÓTKĄ CHWILECZKĘ GDY DOTYKAŁAM BARDZO TRUDNYCH WSPOMNIEŃ.

 • iWO napisał(a) dnia 29 stycznia, 2011, 3:00

  FOBIKSPOŁECZNY napisał(a) dnia 10 maja, 2010, 8:51
  „Mam już w domciu dwa programy komputerowe do EMDR”

  możesz podać coś konkretnego? linki? nazwy, tak żeby łatwo można było znaleźć?
  dzięki

 • faliraki napisał(a) dnia 27 maja, 2011, 9:57

  Szanowni Państwo,

  Ostatnie lata prowadzonej pierwszej w Polsce akcji specjalistycznej pomocy psychologicznej dla uczestników
  wypadków komunikacyjnych w ramach programu „Trakt” pozwoliły nam na skuteczną pomoc ponad 200 osobom cierpiącym
  na zespół tzw. stresu pourazowego. Zachęcamy do kontaktu (tel 509 127 858; e mail terapia@psych.uw.edu.pl) osoby, które w
  ciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyły, były świadkami wypadku, lub doświadczyły utraty bliskiej osoby w wypadku.
  Zapewniamy możliwość specjalistycznej diagnozy psychologicznych problemów potraumatycznych (takich jak kłopoty ze snem,
  nawracające wspomnienia, nadmierne podenerwowanie lub kłopoty z koncentracją uwagi).
  W razie stwierdzenia zespołu stresu pourazowego oferujemy możliwość skorzystania z bezpłatnej terapii prowadzonej
  przez najlepszych specjalistów leczeniu stresu pourazowego, w ramach programu naukowego prowadzonego przez
  Uniwersytet Warszawski – Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania.

  Z wyrazami szacunku,

  Zespół programu „Trakt 2″

  tel 509127858
  .

 • grelek napisał(a) dnia 22 listopada, 2011, 17:09

  ciekawostka – pojawiła się nowa strona na temat EMDRu : http://www.emdr.org.pl/
  pozdrawiam
  grelek

 • Magdalena Zielinski napisał(a) dnia 20 czerwca, 2012, 23:36

  Jestem od 33 la psychologiem klinicznym, psychoterapeuta behavioralnym, psychoonkologiem,traumatologiem, hipnoterapeuta, NLP-terapeuta, terapeta psychologii energetycznej i kwantowej. Od 8 lat certyfikowanym przez Instytut EMDRIA w Niemczech EMDR-terapeuta. Wrocilam wlasnie z europejskiego kongresu EMDER, ktory odbywal sie w Madrycie i dowiedziala sie, ze Polska zostala nowym czlonkiem tejze organizacji. Od paru lat jestem zainteresowana wprowadzeniem tej Metody do psychoterapii w Polsce, niestety nie udalo mi sie znalezc powaznego zainteresowania. Bardzo ucieszyla mnie wiadomosc, ze Polska zajela sie ta technika. Jest wspanial, skraca czas terapii, nie ma zadnych ubocznych negatywnych dzialan, jest bardzo efektywna. Chetnie nawiaze kontakt z osrodkiem EMDER w Polsce i rowniez chetnie podziele sie wlasnymi doswiadczeniami i efektami pracy ta metoda z pacjnetami onkologicznymi. Prosze o jakies namiary, mozliwosc nawiazania kontaktu. Magdalena Zielinska

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.