Widzenie tunelowe i emocje

widzenie-tuneloweWidzenie tunelowe, to ograniczenie pola widzenia, przypominające patrzenie przez wąską rurę lub z głębi tunelu. Różnorodne uszkodzenia czy zwyrodnienia bocznych części siatkówki, mogą doprowadzić do tunelowego widzenia. Mogą do tego doprowadzić również emocje negatywne. Widzenie tunelowe nie będzie wtedy wprawdzie polegać na rzeczywistym zawężeniu pola widzenia, tak jak przy patrzeniu przez rurkę, ale na filtrowaniu informacji w specyficzny sposób, polegający na usunięciu z pola widzenia szczegółów nie związanych bezpośrednio z tym, na czym skupiony jest obserwator.

Osoby, obserwujące konkretną sytuację i będące w pozytywnym, radosnym nastroju, dostrzegają więcej szczegółów, detali i lepiej zapamiętują obserwowany obraz. Te zaś osoby, które obserwują pod wpływem negatywnych emocji, dostrzegają jedynie to, co znajduje się na pierwszym tle obserwowanego obrazu. Tą szczególną, psychologiczną odmianę widzenia tunelowego zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, posługując się metodą rezonansu magnetycznego i badając aktywność kory mózgowej.

Co praktycznego wynika z badania? Wniosek jest jeden – jeśli chcesz być kreatywny, otwarty, dostrzegać możliwości i w pełni odbierać świat, musisz starać się utrzymywać pozytywne nastawienie do świata!

Komentarze (1) do artykułu “Widzenie tunelowe i emocje”

Do tego wpisy linkują

  1. Widzenie tunelowe w syndromie presuicydalnym | Psychika.eu

Dodaj swój komentarz

Copyright © 2015 Psychika.eu. All rights reserved. stat
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Dowiedz się więcej...
Theme by Fitobochka and ComFi.com Phone Cards Company.