25 rama

25-tej ramki  (  podprogowa reklama  , inż.  Wiadomość Subliminal ) – fikcyjna technika wpływ na podświadomość ludzi poprzez wstawienie w wideo osadzonym reklamy w postaci dodatkowego personelu. Metoda Autor James Vickery (James Vicary) uznała  [1]  [2]  [3]  , wyniki eksperymentów, rzekomo potwierdzających istnienie takiego wpływu na ludzi, zostały one wykonane. Mimo to korzystanie z reklam podprogowych jest zabronione w wielu krajach.

Zasada działania

Chodzi o to, że wizja osoby rzekomo  [4] jest w  stanie odróżnić nie więcej niż 24 klatki na sekundę (chociaż ta granica zależy od ostrości krawędzi i prędkości ruchu obiektów na ekranie). Dlatego obca rama, pokazana mniej niż 1/24 sekundy, rzekomo pomijając świadomość , działa natychmiast na podświadomość. W rzeczywistości wszystkie informacje, które trafiają do mózgu, przechodzą przez podświadomość, a następnie przetwarzają informacje, które będą postrzegane jako najważniejsze, a świadomość jest ze sobą powiązana. W ten sposób odfiltrowuje się ogromną ilość informacji, które przez czas trwania percepcji mogą znacznie przekroczyć 1/25 sekundy (na przykład konwencjonalne reklamy telewizyjne), a w konsekwencji “ukryta” reklama jest w każdym razie mniej produktywna niż zwykle.

W rzeczywistości 25-ta ramka nie jest ukryta  [4]  : każda ramka jest oznaczona przez oko obserwatora, ale z powodu obojętności widzenia łączy się z podobnymi i nie jest wyróżniona przez osobę. Jednak dzięki temu samemu efektowi nietrudno zauważyć “dodatkową” ramkę. Możesz nawet przeczytać krótkie słowo, jeśli jest napisane dużą czcionką i jest znane widzowi – łatwo to sprawdzić samodzielnie przy użyciu komputera domowego i programu do edycji wideo (jednocześnie liczba klatek na sekundę może być znacznie wyższa niż standardowa 25 klatek / sekundę, ale nadal nie “25 th “klatka przyciągnie twoje oko).

Jeśli chodzi o efekt psychologiczny, jego istnienie w 1958 roku zostało oficjalnie odrzucone przez American Psychological Association  [1]  .

Historia

Doświadczenia Jamesa Vickery’ego

W 1957 James Vickery stwierdził, że przeprowadził następujący eksperyment w kinach w New Jersey . Podczas pokazu filmu ” Piknik ” w momencie zmiany kadru za pomocą dodatkowego projektora pokazano ujęcia ukrytej reklamy, takie jak “Coca-Cola”, “Jedz popcorn”. Filmy były pokazywane przez całe lato 1957 roku. Sprzedaż Coca-Coli w kantynie kina, według Vickery, wzrosła o 17%, a popcorn o 50%. Następnie James Vickery opatentował tę technologię i otworzył firmę do reklamy podprogowej w filmach.

Pomysł tej zwodniczej technologii zasugerował mu niedawno wynaleziony tachistoskop , urządzenie dające krótkie błyski światła na 1/60000 sekund. Takie krótkie impulsy, których ludzka świadomość nie rozwiązuje, to znaczy są poniżej progu percepcji. Z ich pomocą Kodak otrzymał unikalne zdjęcia kuli podczas lotu. Vickery wynalazł te impulsy w innej aplikacji.

Raporty w mediach przyciągnęły uwagę naukowców, agentów reklamowych i pracowników rządowych metodą Vickery’ego, co wymagało kolejnego eksperymentu. Vickery zrobiła kilka demonstracji, które jednak nie doprowadziły do ​​pożądanego rezultatu. Badani nie odczuwali szczególnej chęci wykonywania poleceń, które podnieśli.

W 1958 r. Organizacja Research Research Foundation poprosiła Vickery’ego o dostarczenie danych i opis eksperymentu przeprowadzonego w 1957 r., Ale odmówiono mu.

Stuart Rogers , student z Nowego Jorku, przybył do Fort Lee, by napisać esej o badaniach Vickery’ego. Odkrył, że kino, w którym, według Vickery’ego, przeprowadzany jest eksperyment, nie może przyjąć 50 000 widzów w ciągu 6 tygodni, a ponadto dyrektor tego teatru powiedział, że po raz pierwszy usłyszał o jakichkolwiek eksperymentach prowadzonych w jego instytucji.

Wielu naukowców próbowało powtórzyć eksperyment Vickery’ego. Tak więc w 1958 roku agencja reklamowa Canadian Broadcasting Corporation, podczas popularnego programu telewizyjnego “Close-Up”, nadała wstawki tekstem “Zadzwoń teraz!”, Ale liczba połączeń z tego nie wzrosła. Gdy widzowie telewizyjni zostali o tym poinformowani i poproszeni o odgadnięcie treści wiadomości, żadna z liter nie zawierała poprawnej odpowiedzi. Ale prawie połowa badanych stwierdziła, że ​​podczas oglądania chcieli jeść i pić.

I w 1962 roku sam Vickery przyznał  [1]  [2]  [3],  że eksperyment z 1957 roku, wraz ze wszystkimi statystykami sprzedaży, był po prostu sfabrykowany.

Późne badania

Międzynarodowy magazyn naukowy ” New Scientist” napisał, że w niektórych przypadkach działa reklama podprogowa  [5]  . Aby to zrobić, komunikat powinien być zamaskowany w strumieniu przeskakujących liter i cyfr i powinien pojawić się przez pewien czas, o rząd wielkości większy niż 1/25 s (około 0,3-0,4 s). Badani nie tylko obserwowali pozbawioną znaczenia sekwencję wideo, ale musieli liczyć liczbę liter w migających słowach.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Nijmegen w Holandii pod przewodnictwem Johana Carremansa przeprowadziła eksperyment potwierdzający skuteczność ekspozycji podprogowej w określonych warunkach. Wyniki opublikowano w Journal of Experimental Social Psychology.  [6]

BBC przeprowadziło również eksperyment, aby przetestować to zjawisko. Eksperci potwierdzili, że różnice między grupą kontrolną a grupą otrzymującą “reklamę podprogową” nie były istotne statystycznie.  [7]

Reakcja mediów

Eksperyment Vickery’ego wygenerował wiele mitów w mediach i wywołał falę oburzenia w społeczeństwie. W 1957 roku Norman Casinis w Saturday Review opublikował artykuł “The Plained Subconscious”, w którym doszedł do wniosku, że 25-ta ramka może być używana nie tylko w popcornach reklamowych, ale również propagandowych  [8]  .

Odrodzenie w Rosji

W latach 90. ubiegłego wieku – z opóźnieniem wynoszącym prawie 40 lat – wysiłki “żółtej prasy” w Rosji zwiększyły zainteresowanie w 25. kadrze. W gazetach znajdują się artykuły na temat “populacji zombie”, kasety wideo do nauki angielskiego, leczenia różnych chorób (na przykład alkoholizmu ) przy pomocy 25 klatki. Artykuły prasowe zostały przedrukowane tak wiele razy, że niewiele osób ma wątpliwości co do ich prawdy.  [1]  [  nie u źródła  ]  Co więcej, odpowiednie ustawy zostały nawet uchwalone.

Prawo

W rosyjskim ustawodawstwie zabrania się używania 25-tej ramki, a także innych metod ukrytej reklamy. Ustęp 9 art. 5 (“Ukryta reklama”) ustawy federalnej “O reklamie” nr 38-FZ z 13 marca 2006 r. (Obowiązującej od 1 lipca 2006 r.) Brzmi:

Niedozwolone jest używanie produktów radiowych, telewizyjnych, wideo, audio i filmowych lub innych produktów oraz rozpowszechnianie ukrytej reklamy, tj. Reklamy, która ma nieumyślny wpływ na ich świadomość, w tym użycie specjalnych wstawek wideo (podwójne nagranie) i na inne sposoby.

Specjaliści z Wszechrosyjskiego Instytutu Badawczego Telewizji i Radia (VNIITR) opracowali urządzenie, które identyfikuje, między innymi, “niedoinformowane i nieautoryzowane informacje” w sygnale telewizyjnym  [9]  . Za pomocą tego urządzenia, w szczególności, doszło do naruszenia wymogów federalnej ustawy “On Advertising” przez Yekaterinburg Broadcasting Company ATN  [10]  [11]  .

Ustawa Ukrainy “O telewizji i radiofonii”  [12]  zabrania “używania w programach i programach telewizyjnych i radiowych ukrytych wstawek działających na podświadomość osoby i / lub wywierających szkodliwy wpływ na ich zdrowie”.

Oskarżenia o korzystanie z 25-tej ramki

 • Podczas wyborów parlamentarnych na Ukrainie w 2006 roku, szef kampanii wyborczej Partii Regionów Evgeny Kushnarev mówi o korzystaniu z bloku „Nasza Ukraina” tak zwanego „25-te rama” w filmie propagandowym „Zagroza. Straszna prawda “, zademonstrowana 10 marca na Pierwszym Kanale Narodowym . Według niego przez całą taśmę pięć razy na trzech kadrach pojawia się obraz czaszki. Bloc „Nasza Ukraina”, z kolei zaprzeczył przez jego podopiecznych Prasowy, wywołanie efektów specjalnych czaszka, wyrzucając Partii Regionów w pompowania psevdosensatsy aby odwrócić uwagę od narażania fakty przytoczone w filmie  [13] . Gdy zwolnisz, zobaczysz, że obraz czaszki pojawił się jako błysk podczas zmiany sceny i za każdym razem zajmował więcej niż jedną klatkę, to znaczy, nie była to 25-ta klatka jako taka.
 • Po incydencie z napadami padaczkowymi u japońskich dzieci, użycie 25-tego strzału zostało oskarżone o popularny serial anime ” Pokemon “.  [14]  [15]

W filmie

 • W fabuły filmu „ Podziemny krąg ” jest mowa przy użyciu 25 klatek Tyler Durden : praca w kinie, on wprowadzony w ramach filmu z wizerunkiem penisa, co powoduje podświadomy zamieszanie publiczności nie zauważy wulgarność na poziom świadomości; także rama z obrazem męskiego narządu płciowego umieszczonego na końcu filmu. Na początku filmu pojawiają się wstawki obrazów samego Tylera Dördena przed jego spotkaniem z głównym bohaterem.
 • W jednym z odcinków serialu telewizyjnego ” Colombo “, zabójca używa 25 ramek, by zmusić ofiarę do miejsca, w którym czekał przestępca. Później, porucznik Colombo, zapoznał się z tą technologią, użył go, aby wpłynąć na podejrzanego: Porucznik wiedział tylko obszar pamięci podręcznej dokumentu z przestępczością (zmieniacza kalibru), ale nie wiem konkretnej lokalizacji, a więc umieścić w klatce filmu 25 z wizerunkiem obszaru domniemany pamięci podręcznej. Zabójca, oglądając ten film z jakiegoś powodu, był zdenerwowany, opuścił kino i sprawdził skrzynię, w której policjanci już na niego czekali.
 • W serialu „ Babylon 5 ” organizacja telepatyczna Psi Corps korzysta z technologii 25 klatek w celu zwiększenia zaufania do niego przez odbiorców reklamy. W 15 odcinku drugiego odcinka, A teraz na słowo , wykonane w formie wiadomości, są wstawki reklamowe. W reklamach Psi Corps, słowa “The Psi Corps jest twoim przyjacielem. Zaufaj Korpusowi »(Psi Corps jest twoim przyjacielem). Zaufaj Korpusowi. Podczas instalacji serii czas trwania tych klatek celowo zwiększono 2,5 razy, aby zachować zgodność z amerykańskimi aktami prawnymi w dziedzinie telewizji  [16]. , więc tekst można odczytać, nie czekając, aż się pojawi. Jednak we Francji, zgodnie z prawem, ramy te zostały z reguły odcięte od emisji  [17]  .

Notatki

 1. ↑ Przejdź do: 4  Mit Repyev AP o 25 klatce. Rosyjska głowa
 2. ↑ Przejdź do: 2  Boese, Alex (2002).  Muzeum niespodziankach The: zbiór figle, Stunts, oszustw i innych wspaniałe historie wymyślone dla publiczności od średniowiecza do Nowego Tysiąclecia  , EP Dutton , ISBN 0-525-94678-0 . strony. 137-38.
 3. ↑ Przejdź do: 2  Anthony R. Pratkanis. The Cargo-Cult Nauka podprogowej perswazji. Komitet ds . Dochodzeń sceptycznych. Vol. 16,3, wiosna 1992 r
 4. ↑ Przejdź do: 2  Eugene Votyakov. Niektóre wyniki badań nad kwestią efektu “25 klatki”. // Biuletyn Państwowego Uniwersytetu Morza Czerwonego , nr. 7, 2004
 5. ↑  Reklama podprogowa może działać tak przecież  (pol.)
 6. ↑  25-ta ramka nadal wpływa na podświadomość
 7. ↑  Czy reklama podprogowa rzeczywiście działa? – BBC News  (angielski) . BBC News.  Sprawdzono 12 lutego 2016 r.
 8. ↑  “25. rama”: prawda i fikcja
 9. ↑  25. GORDON HIGH SPEED
 10. ↑  Rosyjscy reklamodawcy używają 25. ramki “citycat.ru”, 25 czerwca 2002
 11. ↑  Swietłana Niemcow, Siergiej Nikanorov Leonid Chirkov   utajony obraz jest ukryty  (ros.) // “625”: magazynek. – 2000 r. – № 8 .
 12. ↑  Prawo Ukrainy “O telebachennya w radiomovlenya” , art. 6 pkt 3
 13. ↑  Juszczenko oskarżony o użycie “25 klatek” z ludzką czaszką , \ ‘\’ polit.ru \ ‘\’, 16 marca 2006
 14. ↑  W popularnej kreskówce “Pokemon” jest układ 25 klatki
 15. ↑  Potwór wyszedł z kieszeni …
 16. ↑  eeggs.com.  Babylon 5 Easter Egg – PsiCorps Ogłoszenie Subliminals . www.eeggs.com.  Sprawdzono 27 stycznia 2016 r.
 17. ↑  Strona przewodnika: “A teraz dla słowa” . www.midwinter.com.  Sprawdzono 27 stycznia 2016 r.

Leave a Comment

Your email address will not be published.