Aprofen

Aprofen  (Aprophenum) Kwas 2,2-difenylopropionowy, N, N-dietyloaminoetylu, chlorowodorek kwasu – leku , lek pierwotny rosyjskim, m- i n-holinoblokator ( środek przeciwcholinergiczny ). Synonimy:  Aprofenum  ,  Aprofene  .

Historia

Aprofen opracowany w ZSRR w All-Unii Naukowych Instytutu Chemiczno-Farmaceutycznego nazwany Sergo Ordżonikidze (obecnie JSC „TSHLS-VNIKhFI” ). Aprofen dopuszczone do stosowania celu medycznej Ministerstwa Zdrowia z dnia 17.03.1970 № 151, jak wcześniej rozwiązane (do 1964 roku) leku. W związku z istotnymi skutkami ubocznymi leku (zawroty głowy, uczucie odurzenia) w 1998 aprofen zawartych w wykazie substancji psychotropowych , obroty w Federacji Rosyjskiej jest ograniczony, a w odniesieniu do których dopuszcza wyłączenia niektórych środków kontroli, zgodnie z Federacji Rosyjskiej i umowy międzynarodowe ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej ( Lista III) w  [1]  .

Właściwości fizyczne i chemiczne

Biały krystaliczny proszek, łatwo rozpuszczalny w wodzie i alkoholu. Wodne roztwory (pH 3,7-4,7) sterylizuje się w temperaturze +100 ° C przez 30 minut.

Farmakologiczne działanie

Bloker receptorów m- i n-cholinergicznych z grupy amin trzeciorzędowych. Ma obwodowe i centralne m- i n-antycholinergiczne, spazmolityczne i wazodylatujące działanie.

Rozszerza tętnice wieńcowe i mózgowe, powoduje wzrost napięcia i zwiększone skurcze macicy, sprzyja szybkiemu otwarciu szyjki macicy w pierwszym okresie porodu. Zmniejsza napięcie i kurczliwość mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Obwodowy efekt holinoliticheskom jest bardziej aktywny niż spasmolytic . Poprzez ekspansję naczyń wieńcowych jest bardziej aktywny niż spasmolitin i papaweryna .

Wskazania do stosowania

Stosowane ze skurczami w jamie brzusznej ( spastyczne zapalenie okrężnicy , zapalenie pęcherzyka żółciowego, nerek i wątroby kolki, spastyczne dyskinez (naruszenie ruchowej) z przewodu pokarmowego, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, choroba wrzodowa) i skurcz naczyń (endarteritis, skurcz naczyń mózgowych).

W praktyce położniczej i ginekologicznej są wykorzystywane do stymulacji porodu: wraz ze wzrostem skurczów macicy, aprofen zmniejsza skurcz gardła i sprzyja szybszemu otwieraniu szyjki macicy w pierwszym okresie porodu.

Kiedy zatruwasz FOS

Aprofen (uprzednio stosowana Amizil ) jest substancją czynną preparatu „  Tharen  ” produkowany w Indiach, które są zawarte w zestawach wojskowych poszczególne zestawy AI-1 i zestawy indywidualne dla populacji Ai-2 (szczelina № 2 piórnik czerwony) i jest stosowane jako odtrutkę przeciw działanie OPC ( związki fosforoorganiczne ).

Nielegalne przypadki aplikacji taren

Nielegalnie używana jako halucynogen  [2]  . Przy stosowaniu w neotravlennom państwowych narkotyków przyczyn delirium , które przewiduje, splątanie, utrata pamięci oraz obecność żywych wzrokowych, słuchowych i dotykowych halucynacji. W tym przypadku taren i aprofen nie powodują uzależnienia fizycznego ani psychicznego i uzależnienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość zamknięciu jaskra , gruczołu krokowego, ostrą niewydolność nerek i wątroby.

Sposób podawania i dawkowania

Przypisać do środka po posiłku w dawce 0,025 g 2-4 razy dziennie; pod skórą lub domięśniowo wstrzyknięto 0,5-1 ml 1% roztworu.

Maksymalne dawki  dla dorosłych wewnątrz: pojedyncze 0,03 g, codziennie 0,1 g; pod skórą i domięśniowo: pojedyncze 0,02 g, codziennie 0,06 g.

Lek zaczyna działać 20-30 minut po zażyciu, akcja trwa 4-5 godzin.

Efekt uboczny

Suchość w jamie ustnej, dysfagia, pragnienie, podrażnienie błony śluzowej żołądka, zaparcia, niedowład zakwaterowania, niestrawność, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, uspokojenie (kofeina może osłabić Przeznaczenie – do 100-200 mg lub 1 ml 20% roztworu p / K), zwiększona ciśnienie wewnątrzgałkowe i rozszerzone źrenice .

Formularz zwolnienia

 • proszek
 • tabletki 0,025 grama
 • 1% roztwór w 1 ml ampułce.

Przechowywanie

Lista B w dobrze ukuporennoy opakowaniu, chroniącym przed skutkami światła.

Taran w sztuce

 • Zespół punkowy Horend poświęcił utworowi o tej samej nazwie używanie tej substancji i odczucia osoby, która ją przyjęła.
 • Grupa “Distortion of life” wykonała piosenkę o tej samej nazwie o działaniu leku i jego skutkach ubocznych, w tym przedawkowaniu.
 • W tekście piosenki “Pył węglowy” z grupy “Papier” jest wiersz “Nosić kalesony, pić mocną herbatę”.
 • Psychotropowy efekt tareny jest wspomniany w utworze “Walking Through the Nigle” wokalno-instrumentalnego zespołu “The Mechanic of the STB Shevchuk”, znanego w wąskich kręgach z jego kreatywnością na temat diggery. Chór piosenki: “Tam, w bombardowaniu za rogiem, ktoś zrobił przejście. Wewnątrz skrzyń z lekami, smoliste, potorcz-ka na nim. I jak przyjdzie, pójdziesz o świcie … “

Zobacz także

 • AI-1 , AI-2

Notatki

 1.  Dekret rządu Rosji z 30 czerwca 1998 r. Nr 681 “O zatwierdzeniu listy środków odurzających, substancji psychotropowych i ich prekursorów podlegających kontroli w Federacji Rosyjskiej”
 2.  Fragment protokołu posiedzenia Stałego Komitetu Kontroli Leków z 18.08.94 N 32 “O włączeniu tabletek taren do listy silnych substancji”

Literatura

 • Mashkovskiy MD  Drugs. – 16 ed. –  M  .: The New Wave, 2012. – P. 220-221. – 1216 sek. – ISBN 978-5-7864-0218-7 .

Leave a Comment

Your email address will not be published.