Carnegie, Dale

Dale Carnegie Breckenridge  ( Eng.  Dale Breckenridge Carnegie , aż do roku 1922 –  Carnagey  ; 24 listopada 1888 – 01 listopada 1955) – amerykański pedagog , wykładowca, pisarz i mówca motywacyjny . Opierał się na początkach tworzenia teorii komunikacji, przekładając rozwój naukowy psychologów tamtych czasów na obszar praktyczny, rozwijając własną koncepcję komunikacji bez konfliktów. Utworzył kursy samodoskonalenia, efektywnych umiejętności komunikacyjnych, przemówień i innych.

Biografia

Dale Carnegie urodził się w Hawks Maryville , Missouri w ubogiej rolniczej rodzinie. Był drugim synem Jamesa Williama Carnagey i jego żony Amandy Elizabeth Harbison.  [1]  W 1904 r. Jego rodzina przeniosła się do Warrensburg (angielski) rosyjski. Potem, jako 16-latków, pomimo faktu, że musiał wstać o 4 rano do mleka krów rodziców, Dale udział Uorrensburgsky Teachers College (obecnie University of Central Missouri (pol.) Rosyjski.  ), gdzie edukacja była darmowa. W 1908 roku porzucił studia, nie zdając egzaminu z łaciny, ale jednocześnie zdecydował, że nie chce być nauczycielem.  [2]  Jego pierwsza praca po college’u prowadziła kursy korespondencyjne dla farmerów; następnie był zaangażowany w sprzedaż bekonu, mydła i tłuszczu dla Armor & Company .

Gromadząc 500 dolarów, Carnegie przestaje handlować w 1911 roku, aby spełnić swoje sekretne marzenie – zostać nauczycielem.

W 1922 roku Carnegie zmienił pisownię swojego nazwiska na Carnagey na Carnegie. Prawdopodobnie zrobił to dla celów reklamowych, ponieważ w tym czasie wszyscy znali nazwisko milionera, biznesmena Andrew Carnegie (wielokrotnie wspominanego i cytowanego w książkach Dale’a).

Carnegie zagrał w filmie “Jiggs and Maggie in Society” w 1947 r. (W roli samego siebie).

Według oficjalnej wersji Carnegie zmarł na chorobę Hodgkina 1 listopada 1955 w swoim domu w Forest Hills ( New York )  [3]  [4]  . Pisarz został pochowany w Belton  [en]  ( Missouri )  [5]  . Jest opinia, że ​​popełnił samobójstwo. Te plotki poszły po inny pisarz Irving Tressler napisał parodię książki Dale’a o nazwie „Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi» (Jak stracić przyjaciół i zrazić of the People) i że popełnił samobójstwo.  [6]  .

Działa

Wśród prac – eseje , wykłady, książki.

 • “Public Speaking and Influencing Men in Business” ( 1926tv , przerobiony w 1931 ).
 • “Mało znane fakty z życia sławnych ludzi” (mało znane fakty o dobrze znanych osobach, wraz z Lowel Thomas, 1934 ).
 • ” Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi ” (jak zdobyć przyjaciół i wpłynąć na ludzi , 1936 , nawet za życia autora, sprzedano ponad 5 milionów egzemplarzy).
 • ” Jak przestać się martwić i zacząć żyć (po angielsku) po rosyjsku. “(Jak przestać się martwić i zacząć żyć, 1948 ).
 • “Jak rozwinąć pewność siebie i wpłynąć na ludzi poprzez publiczne wypowiadanie się” (Public Speaking for Brinzza Success, 1956 )

Instytut i firma szkoleniowa

Dale Carnegie założył własny  Instytut Efektywnej Mowy i Stosunków Ludzkich  , który ma oddziały w wielu krajach. University of Dale Carnegie działa obecnie w St. Louis, gdzie corocznie szkolone i certyfikowane są dziesiątki tysięcy osób.

Dale Carnegie założył firmę Dale Carnegie Training, która jest dziś organizacją międzynarodową z biurami w ponad 80 krajach, z ponad 2.800 autokarami w swoim stanie.

Uniwersytet Carnegie – Mellon nie jest powiązany z Dale Carnegie. Szkoły techniczne, które później uzyskały status instytutu, zostały założone w 1900 roku przez Andrew Carnegie .

Krytyka manipulacyjnego typu komunikacji

 • Shostrom, Everett  . Anty-Carnegie , czyli man-manipulator. Trans. z angielskim. TPC “Polyfact”, Mińsk, Moskwa. ed. grupa, 1992.

Notatki

 1. ↑  Przodkowie Dale Carnegie
 2. ↑  DaleCarnegie.org
 3.  . Shelokhonov, Steve  Biography dla Dale Carnegie  na imdb.com
 4. ↑  Dale Carnegie  (angielski) w Internetowej bazie danych filmów – biografia
 5.  Personel. “JOSEPHINE CARNEGIE WED; Zostaje Oblubienicą Gerarda B. Nolana w Forest Hills ,  New York Times  , 30 maja 1937. Dostęp do 18 czerwca 2009. “Uroczystość została wykonana przez ks. JP Holland w domu wuja panny młodej, Dale Carnegie, autor, w Forest Hills, Queens. “
 6.  . Informacje biograficzne w języku rosyjskim

Leave a Comment

Your email address will not be published.