Historia Centrum
2004 – rozpoczęto działalność Laboratorium Zabawek i Zabawek na Uniwersytecie Psychologiczno-Pedagogicznym w Moskwie : badania aktywności w grach, a także psychologiczne i pedagogiczne badania gier, zabawek i zabawek dla dzieci.
2007 – Duma Moskwy rozpoczęła przesłuchania w sprawie konieczności wprowadzenia ekspertyzy psychologiczno-pedagogicznej w Moskwie. Duma poparła tę inicjatywę i zaleciła moskiewskiemu Departamentowi Edukacji stworzenie centrum wiedzy o zabawkach w Moskwie.
2008 – na zlecenie Ministerstwa Edukacji Miasta Moskwy [1] Centrum uzyskało oficjalny status Moskiewskiego Centrum Badań Psychologicznych i Pedagogicznych nad Grami i Zabawkami. Departament Edukacji zalecił organizacji zaangażowanych w zakup gier, zabawek, urządzeń zabawowych i materiałów przeznaczonych dla publicznych instytucji edukacyjnych, w przetargu na dostawę tych towarów zaangażowane jako specjalistów i ekspertów z Centrum Moskwie psychologicznego i edukacyjnego wiedzy gier i zabawek.
Aktywność eksperta
Centrum opracowało naukowo ugruntowaną koncepcję i metodologię ekspertyzy psychologicznej i pedagogicznej różnych rodzajów zabawek i materiałów do zabawy. W trakcie tego badania ocenia się rozwijający się potencjał zabawek, ich przydatność do różnych rodzajów gier dla dzieci, orientację zabawek na wiek, a także walory etyczne i estetyczne. Obecnie oceniono ponad 300 materiałów fabularnych producentów krajowych i zagranicznych, prezentowanych na rosyjskim rynku zabawek. Egzamin ten jest przeprowadzany na zasadach dobrowolnych i nieodpłatny.
Zabawki, które otrzymały wysokie oceny zostały wyróżnione specjalnym Znakiem Jakości “Psycholodzy dziecięcy polecają” i certyfikatem potwierdzającym. Znak “Psycholodzy dziecka polecają” jest zarejestrowany w Federalnej Służbie ds. Własności Intelektualnej, Patentów i Znaków Towarowych [2] .
Obecnie specjaliści z centrum pracuje nad metodami badania książek dla dzieci (zarówno artystycznych i edukacyjnych), bajki dla dzieci, gier komputerowych i wideo, i tak dalej. W wyniku przeprowadzonych prac w celu przygotowania rocznego katalogu „najlepszych gier i zabawek” , który zawiera zdjęcia, krótkie opisy i opinie ekspertów na temat każdej zabawki.
Pracuj z publicznością
W dniu 28 września 2010 r. Specjaliści Centrum podpisali międzynarodową Deklarację wspierającą zabawę dla dzieci [3] . Zgodnie z deklaracją, jednym z zadań ekspertów – „aby przyciągnąć uwagę rodziców, nauczycieli i społeczeństwa do odpowiednich zabawek, promowanie ich w mediach drukowanych i elektronicznych, a tym samym przyczynić się do pełnej wersji gry dla dzieci” .
Moskiewskie Centrum Psychologiczne i Pedagogiczne Badanie Gier i Zabawek aktywnie współpracuje z opinią publiczną:
- publikacje w popularnych gazetach i czasopismach dla rodziców (“Moskovsky Komsomolets” [4] , “Argumenty i fakty” [5] itp.)
- wystąpienia specjalistów Centrum w programach telewizyjnych i radiowych (kanały “Pierwszy kanał” [6] , “NTV” [7] , “Zaufanie” [8] , stacja radiowa “Mówi Moskwie” [9] itd.)
- tworzenie filmów edukacyjnych, materiałów metodycznych, sekcji dla rodziców i nauczycieli na stronie Centrum
Przy wsparciu Departamentu Edukacji w Moskwie odbywa się doroczna ceremonia przyznania nagrody “Toy of the Year – Children’s Psychologists Recommends” . Nagradzanie odbywa się w kilku różnych nominacjach. W ceremonii udział biorą rodzimi i zagraniczni producenci zabawek, przedstawiciele organów rządowych, organizacji publicznych i mediów.
Działalność badawcza
Pod kierunkiem specjalistów Centrum prowadzone są badania naukowe (zajęcia, dyplomy, prace doktorskie). Napisano wiele artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także książek dla rodziców.
W Centrum znajduje się Muzeum Zabawek.
Partnerzy centrum
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Gier i Zabawek ( International Toy Research Association, ITRA ).
- Publiczna organizacja badań zabawek SPIELGUT (Ulm, Niemcy).
- Centrum badań zabawek SITREC (Sztokholm, Szwecja).
Notatki
- ↑ Nr zamówienia 396 z 07/07/2008
- ↑ Certyfikat nr 3531161, numer rejestracyjny 2006736626, priorytet 15.12.2006, wpisany do Państwowego Rejestru Znaków Towarowych i Znaków Towarowych Federacji Rosyjskiej w dniu 19.06.2008.
- ↑ Deklaracja wspierająca zabawę dla dzieci // Nauka i edukacja psychologiczna. 2011. Nr 2 – C. 110-111
- ↑ Zabawa, zabawa na spotkanie z pierwszą klasą … // Moskovsky Komsomolets. No. 25755. 09/26/11
- ↑ Jakie zabawki powinny dzieci kupować? Zalecenia psychologa // AIF Health. № 29. 21.07.11
- ↑ “Pierwszy kanał”, program “Inne wiadomości”. 29.03.11
- ↑ Kanał telewizyjny NTV, program NTV rano. 09.20.11
- ↑ “Badanie zabaw dla dzieci”. Kanał telewizyjny “Zaufanie”, program “W czasie rzeczywistym”. 18.11.2011
- ↑ Radio “Mówi Moskwa”, program “20 minut z Igorem Igorev”. 10/11/11