Egodistyczna orientacja seksualna

Egodistyczna orientacja seksualna jest zaburzeniem psychicznym, w którym pacjent wyraża uporczywą i nieodpartą chęć zmiany orientacji seksualnej w związku z dodatkowymi zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania i może szukać leczenia takiej zmiany. Pacjent wyraźnie rozumie swoją homo- , bi- lub heteroseksualność , ale odmawia jej przyjęcia, reagując negatywnie na lęk , depresję lub lęk  [1]  .

Zaburzenie psychiczne tutaj nie jest rozpoznawane jako fakt, że dana osoba ma pewną orientację seksualną (homo-, bi- lub heteroseksualną), ale jego wewnętrzną potrzebę zmiany tej orientacji i związanych z nią doświadczeń i depresji  [2]  .

Objaśnienia

Konieczne jest rozróżnienie między egiptyczną orientacją seksualną a innymi diagnozami o podobnych objawach:

Kod Diagnoza Wyjaśnienie różnic od F 66.1
F 64.2 Zaburzenie identyfikacji seksualnej w dzieciństwie Choroba ta jest rozpoznawana tylko u dzieci przed pokwitaniem i nie dotyczy nastolatków, którzy osiągnęli dojrzałość płciową.
F 64,0 Transseksualizm Przy tej diagnozie pacjent ma ochotę dokonać korekty płci .
F 66,0 Zaburzenie dojrzewania płciowego Przy tej diagnozie pacjent ma wątpliwości i wątpliwości dotyczące swojej seksualnej lub seksualnej tożsamości.

Przyczyny i konsekwencje

Egocentryczna orientacja seksualna może być zarówno homo- jak i heteroseksualna, a także biseksualna. Tak więc mówią o egocentrycznym homo-, bi- lub heteroseksualności.

Inną rzeczą jest to, że w społeczeństwie heteroseksualnym trudno jest wyobrazić sobie prawdziwego heteroseksualistę, który chce zmienić swoje preferencje seksualne i szuka pomocy psychologicznej i medycznej w związku z jego heteroseksualnością. Tak więc w praktyce egocentryczna orientacja seksualna jest najczęściej obserwowana u homoseksualistów. Pacjenci cierpiący na to zaburzenie nie mogą zaakceptować swojego homoseksualizmu, co w dużej mierze wynika z heteronormatywnych standardów społeczeństwa, aw rezultacie wewnętrznej homofobii . W rezultacie niektórzy ludzie z  egocentrycznym homoseksualizmem staraj się “leczyć”, wchodź w związki heteroseksualne, a nawet twórz rodziny z partnerami przeciwnej płci i miej dzieci. Jednak zewnętrzne “lekarstwo” często ukrywa emocjonalne i seksualne niezadowolenie, depresję i izolację społeczną lub anonimowe kontakty seksualne tej samej płci (co wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową ).  [3]  [4]

Badanie i leczenie

Aby zdiagnozować egocentryczną orientację seksualną, przeprowadzane są następujące badania:  [5]

 • Badanie samoidentyfikacji seksualnej.
 • Cechy badawcze sfery emocjonalno-osobistej i interakcji interpersonalnych.
 • Badania kliniczno-psychopatologiczne w celu wykluczenia schizofrenii , zaburzeń schizotypowych i schizoafektywnych.

Leczenie pacjentów ma na celu zwiększenie ich adaptacji społeczno-psychologicznej i seksualnej oraz obejmuje psychoterapię w indywidualnych, parach, rodzinach i grupach. Jeśli egocentryczna orientacja seksualna pojawiła się jako jeden z przejawów zaburzenia psychicznego, leczona jest choroba podstawowa.

Zobacz także

 • Psychoterapia afirmatywna
 • Terapia reparatywna
 • Ruch ex-gejowski

Notatki

 1. ↑  ICD-10 klasa V
 2. ↑  Egodistonic homoseksualizm // The Oxford Dictionary of Psychology / Ed. A. Reber, 2002
 3.  Kurt Wiesendanger:  Schwule und Lesben in Psychotherapie, Seelsorge und Beratung: Ein Wegweiser  , Vandenhoeck & Ruprecht, 2000, ISBN 3-525-45878-9 , S. 20
 4.  Klaus M. Beier, Hartmut AG Bosiński, Kurt Loewit:  Sexualmedizin  , Urban i Fischer Bei Elsevier, 2005, ISBN 3-437-22850-1 S. 14f.
 5. ↑  Egodistyczna orientacja seksualna – objawy choroby, profilaktyka i leczenie

Leave a Comment

Your email address will not be published.