Kompetencje międzykulturowe

Kompetencje międzykulturowe (alfabetyzacji) – (w języku angielskim. sross Kultury Competence- ) – obszar psychologii, który jest odpowiedzialny za powstawanie ludzkiego zrozumienia innych kultur. Kompetencje międzykulturowe opierają się na uświadomieniu sobie, że różnorodność jest obiektywną cechą kultury światowej i siłą napędową jej rozwoju. Różne aspekty tworzenia poziomów kompetencji międzykulturowych jego powstawania są uważane w R.Henvi „osiągalny perspektywie globalnej”.

Badania R. Heni:

 R.Henwi określa 4 poziomy umiejętności międzykulturowych.
 Na poziomie I osoba poznaje powierzchowne, uderzające osobliwości. Te cechy stają się powszechnymi stereotypami i są postrzegane jako coś egzotycznego.
 Na poziomach II i III przenikamy do istoty głębokich cech kultury, kontrastując z naszą własną. Ale jeśli na poziomie II, funkcje te podrażniają jej absurdalność i odmienności, a następnie III są już reprezentowane w jej do pewnego stopnia uzasadnione racjonalnie.
 Tylko na poziomie IV można postrzegać kulturę oczami jej nosiciela. Ten poziom jest trudny do osiągnięcia, ale zdolność osoby do zmiany orientacji psychologicznej pozwala osiągnąć przynajmniej kilka aspektów poziomu IV. Pomoże to specjalnej własności osoby ludzkiej - zdolności widzenia siebie w miejscu innej osoby.

Cel kompetencji międzykulturowych.

kompetencja międzykulturowa ma na celu edukować i transspektsiyu empatia, szacunek dla cudzych punktów widzenia tradycji i kultur, gotowość do pokojowego rozwiązywania konfliktów. Empatia – zdolność zobaczyć siebie w miejsce innej osoby i transspektsiya – następny etap rozwoju umysłowego – jest próbą myśleć i czuć tak, to sprawia, że ​​inne osoby, utożsamiać się z nim, biorąc go jako własnych przekonań i wierzeń. Transspektsiya różni się od empatii, że empatia – zdolność do przetrwania w jego własnej duszy wszystko, co czuje druga osoba, ale wychowywał się w tym samym systemie świadomości i transspektsiya jest wgląd wierzeń, przekonań, postaw, umiejętności innych ludzi, aby przyzwyczaić się do dziwnej emocjonalnej kontekst1. W nowoczesnym społeczeństwie, więcej osób o tej zdolności niż w tradycyjnych, ponieważ przedstawiciel przemysłowego, zurbanizowanego społeczeństwa często musi zmieniać role społeczne. Ale chęć zrozumienia i dzielenia się przekonaniami i uczuciami innych nie powstanie sama z siebie. Międzykulturowa umiejętność czytania i pisania może być interpretowana jako element edukacji globalnej, która zapewnia wielowymiarowe podejście i kulturowy pluralizm.

Treść kompetencji interakcji międzykulturowych

Kluczowe kompetencje Podstawowe kompetencje Specjalne kompetencje
Świadomość różnic międzykulturowych i cech jako niezbędnych elementów współistnienia Posiadanie podstaw zastosowania technologii i technologii informatycznych w procesach edukacyjnych i badawczych Znajomość różnic kulturowych w interakcjach międzykulturowych, świadomość indentyczności kulturowej
Zdolność do adaptacji społecznej, do przemyślenia i zmiany swojej pozycji z uwzględnieniem kontekstu społeczno-kulturowego Posiadanie biznesu, obcego i międzykulturowego stylu i języka komunikacji Umiejętność podejmowania niezależnych decyzji w przypadku bezpośrednich interakcji międzykulturowych
Rozumienie języka obcego jako środka komunikacji i budowania realnego obrazu świata Posiadanie sposobów na stworzenie nieskonfliktowego, komfortowego środowiska psychologicznego do interakcji Posiadanie stylu interakcji bez konfliktów
Umiejętność samooceny i refleksji w kontekście interakcji międzykulturowych Towarzyskość, współpraca ze współpracą
Zdolność do empatii, etno-relatywizmu i tolerancji

Uwagi

1. Kenneth Wayne Edukacja i tolerancja // Szkolnictwo wyższe w Europie. 1997. № 2. P.16.

Literatura

Gasanov Z. T. Relacje narodowe i edukacja kultury komunikacji międzyetnicznej // Pedagogika. 1996. № 6. P. 51-55.

Grushevitskaya TG, Popkov VD, Sadokhin AP Podstawy komunikacji międzykulturowej: Podręcznik dla uniwersytetów / Wyd. AP Sadokhin. – M .: UNITY-DANA, – 2002 r. – 352 str.

Encyclopædia Britannica, 2007. “↑ AV Korotaev George Peter Murdoch i Szkoła badań międzykulturowych // Biuletyn: Antropologia, mniejszości, wielokulturowość

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *