Psychedeliki

Psychedeliki  (od greckiego ψυχή – “soul”, “psyche” i grecki δήλος – “clear”, “obvious”) – klasa substancji psychoaktywnych, które zmieniają percepcję i wpływają na stan emocjonalny i wiele procesów umysłowych. Psychodeliki mogą wprowadzić osobę w odmienne stany świadomości , ale generalnie uważa się je za nieszkodliwe pod względem uzależnienia lub uzależnienia  [1]  .

W przeciwieństwie do większości innych substancji psychoaktywnych , takich jak opiaty czy stymulanty , stosowanie psychedelików nie gwarantuje osiągnięcia wcześniej znanego stanu psychiki. Doświadczenie psychedeliczne polega na doświadczaniu stanów świadomości zmienionych lub trans, a treść tego doświadczenia może być bardzo zróżnicowana.

Z farmakologicznego punktu widzenia wiele psychodeliczne często są agonistami serotoniny typu receptora 5 HT  2A  , odnoszących się do dwóch grup: tryptaminy lub fenyloetyloamina . Jednakże, środki psychodeliczne mogą mieć praktycznie dowolne wzory mające wpływ na szeroki zakres receptorami neuronów.

W większości krajów, wykorzystanie i rozpowszechnianie narkotyków psychodelicznych jest karalne. Jednak niedawno przeprowadzone badania psychodelików zastosowania do pozbycia się uzależnienia od tytoniu i alkoholu i opieki psychologicznej dla pacjentów z chorobą nowotworową.

Pochodzenie terminu

Pod koniec XIX – początku XX wieku pojawia się termin “fantasy”  [2]  [3]  [4]  , odnoszący się do meskaliny , jej ekstraktów, mieszanin produktów przetwarzania surowców z zawartością meskaliny. Później w “science fiction” znajdują się inne nazwy halucynogenów i środków odurzających. W chwili obecnej słowo to praktycznie nie jest używane.

Określenie „psychodeliczny” został zaproponowany przez amerykańskiego psychiatrę Humphrey Osmond , w liście do pisarza Aldousa Huxleya, w połowie -1950s . Obaj naukowcy badali efekty LSD , meskaliny i podobnych substancji na umysł człowieka. W medycynie do oznaczania leków o podobnym działaniu, terminy psihodizleptik lub halucynogenny (i psychozomimetyczne – „stymulowanie psychozę”), jednak według Osmond i Huxleya, ta koncepcja jest stronniczy i negatywny charakter i „nie odzwierciedla rzeczywistości,” ze względu na to, co ich zdaniem, to musiał zostać zastąpiony. Począwszy od 1956 roku słowo „psychodeliczny” jest używany w leksykonie naukowej.

Boom nastąpił w zastosowaniu psychodelików połowie 1960 roku i związana jest głównie z działalnością Timothy Leary – profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda , stał się rodzajem guru LSD, a także amerykański pisarz Ken Kesey .

Historia

Psychedeliki mają długą historię tradycyjnego stosowania w medycynie ludowej i praktykach religijnych. Ich zdolność wpływania na percepcję była używana do fizycznego i duchowego uzdrawiania. Psychedeliki były używane przez ludzi w szamańskich i religijnych rytuałach od czasów prehistorycznych. Obecnie do celów religijnych endemiczne substancje psychoaktywne są używane, na przykład, przez Indian Ameryki Południowej . Często w tym kontekście psychedeliki są znane jako enteogeny .

Pierwsze zainteresowanie psychedelikami w zachodniej nauce pojawiło się w połowie XIX wieku wraz z początkiem studiów nad meskaliną . Po drugiej wojnie światowej psychedeliki próbowano stosować jako leki , w tym w leczeniu depresji .

Następnie, od lat sześćdziesiątych XX wieku , powszechne stało się stosowanie psychedelików do celów rekreacyjnych jako narkotyków , w tym kultur beatnika i hippisów (zwłaszcza LSD ). CIA przeprowadziła tajne eksperymenty, które badały wpływ LSD na przypadkowych ludzi, którzy nie podejrzewali tego (patrz Project MK Ultra ). Skandal polityczny wywołany tymi eksperymentami, tendencja do zmian społecznych na dużą skalę (np. Protesty przeciwko wojnie w Wietnamie ), które powstały w ówczesnym środowisku młodzieżowym, a także kilka samobójstw i poważne zaburzenia psychiczne w wyniku pogorszenia początkowo dostępnego problemy osobiste niekontrolowane spożycie psychodelików w złym środowisku, spowodowane obawiać konserwatywne społeczeństwo i rząd, co doprowadziło do zakazu i kryminalizacji LSD, a następnie innych psychodelików.

Istnieje psychoterapia psychodeliczna oparta na użyciu psychedelików.

Obecnie w niektórych krajach wznowione prace nad wpływem narkotyków psychodelicznych na świadomości. Sponsoring, oświetlenie i prowadzenie nowoczesnych badań w dziedzinie narkotyków psychodelicznych i zmiany polityki w zakresie zabronione substancje psychodeliczne w medycynie i psychoterapii zajmuje się, w szczególności, Stowarzyszenie Multidyscyplinarna Studiów psychodeliczny ( Multidyscyplinarna Stowarzyszenie Studiów Psychedeliclub mapy) i Instytutu Badawczego Hefftera ( Hefftera Research Institute ) .

Substancje

Przez psychedelików obejmują substancje syntetyczne i półsyntetyczne ( LSD , Ur , 2C-B , DOM , DMT ), zawartym w niektórych gatunkach grzybów psilocybinie i psilocyny , meskaliny (składnik aktywny kaktus peyotlu ) LSA Ayahuasca (także  ayyavaska  z Quechua ayawaska ) – tradycyjne shamanic herbaty napar z różnych roślin zawierających DMT i 5-MeO-DMT i harmina lub podobnychbeta-karboliny ).

Nie powinny być klasyfikowane jako Psychedeliki środki dysocjacyjnych , takich jak od DXM , ketaminy i PCP ( «pyłu anioł”) w odniesieniu do szerszej klasy halucynogenów . THC (aktywny składnik marihuany ) jest tak zwana klasa „małych” psychodelików, które mogłyby spowodować psychodeliczne doświadczenia w dużych dawkach, a tylko w niektórych przypadkach. Niektóre właściwości psychedeliczne posiadają również empatogeny ( MDMA , MDA ). Również psychedeliki powinny być przypisane, a niektóre rośliny entheogenes , na przykład  Salvia divinorum .

Biochemia

Chemicznie psychodeliczny podzielony na fenyloetyloamin i tryptamin , nieco odmiennych również ze względu na charakter ekspozycji (na podstawie własnych doświadczeń osób zainteresowanych tymi substancjami, to jest czasami, że subiektywnie fenyloetyloamin znacznie bardziej „na zimno”, „syntetyczne” i „twarde” i że „show” i tryptaminy, przede wszystkim, „ciepłe”, „na żywo” i „łagodne” oraz, że „powiedzieć”). Należy zauważyć, że podział ten jest dość umowny i psychodeliki tryptaminy słusznie nazywają indoluPonieważ nie wszystkie substancje uważane tryptaminy, są naprawdę (typowy przykład – LSD rzeczywiście pochodne kwasu lizergowego, których skutki są jednak bardzo blisko tryptaminy).

Na poziomie cząsteczkowym, psychodelicznymi głównie – egzogennych agonistów serotoniny z receptorami . Badania na myszach wykazały, że wewnątrzkomórkowe efekt psychodeliczny związane z aktywacją G,  I / 0  -Białko geny syntezy mRNA, EGR-1, EGR-2 i. Psychodeliczny celem jest kory nowej, zwłaszcza neuronów piąta warstwa.  [5]

Wpływ psychedelików na ludzi

Główny artykuł:  Doświadczenie psychedeliczne

Uważa się, że działanie jest wyłączenie psychodeliczne filtry Screening sygnały , które są normalnie (zwykle) stan świadomości uważa niepotrzebne. Sygnały te mogą pochodzić z różnych funkcji mózgu w tym, odczuwania emocji, pamięć ekranu nieprzytomny i podświadomości  [6]  .

Klasycznymi psychedelikami są LSD i meskalina . Psychodeliki, choć (prawnie) i są uważane za leki nie powodują fizycznego i zazwyczaj psychologicznego uzależnienia, ale może być bardzo niebezpieczne, gdy bezmyślny, nieostrożne użycie, ze względu na zdolność niezwykle wzmocnienia zarówno pozytywne jak i negatywne emocje, myśli, uczucia, i powodować dezorientację, de realizację , depersonalizacji i innych psychotyczne zjawisk, zwłaszcza u osób zaburzonych i chorych psychicznie. Doświadczenie psychedeliczne determinowane jest nie tylko substancją, która zmienia świadomość, ale bardziej “zestaw i ustawienie “(  instalacja  i  ustawienie  ).

Niektóre możliwe efekty substancji psychedelicznych:

 • iluzje ;
 • synestezja ;
 • poczucie strachu , depresja , euforia , pacyfikacja ; możliwe nagłe przejścia z jednego stanu do drugiego;
 • naruszenie koordynacji ruchów, postrzeganie schematu ciała ;
 • słuchowe i wizualne pseudo-halucynacje ;
 • jasne doświadczenia z przeszłych wydarzeń;
 • tymczasowe i przestrzenne zakłócenie percepcji otaczającego świata;
 • iluzoryczne nadzwyczajne zdolności (na przykład złudzenie telepatii )  [7]  .

Niektórzy badacze  którzy?  ]  Uwierz, że efekty psychodeliczne są z natury, w pobliżu sensie religijnym, ale zmiana w percepcji i świadomości pod wpływem narkotyków psychodelicznych jest podobna do takiej zmiany, praktykowane w jodze (najbliżej psychodelicznego doświadczenia jest podobny do przejazdu przytomności po opisanym w śmierci ciała fizycznego z Tybetańska Księga Umarłych ) oraz doświadczył w trakcie praktyki duchowej ( medytacji , kontemplacji i innych.) w szeregu niedwoistości wschodnich nauk i tradycji. Takie stany mają różne nazwy: samadhi – w hinduizmie , dhyana – wBuddyzm , satori – w Zen itp.

W niedawno (2011) badania wykazały, że nawet pojedynczy psylocybina stosowanie prowadzi do długoterminowych cech pozytywnych zmian osobowościowych, takich jak zwiększenie przejrzystości, zwiększonej estetycznej percepcji, wyobraźni i zdolności twórczych, – w szczególności, gdy badani badano tajemnicze doświadczenia  [8]  .

Osoby zainteresowane zmianą świadomości mogą być uzależnione od takich praktyk (jak również od ruchu nowej ery ). Jak psychologii transpersonalnej (praca od Stanislav Grof ) twierdzi, że pod wpływem psychodelików może doświadczyć przeżywanie własnego porodu, który jest pomostem pomiędzy tradycyjnymi i transpersonalnych stanów świadomości .

Zobacz także

 • Psychedelia
 • Doświadczenie psychedeliczne
 • Psychoterapia psychodeliczna
 • Substancje psychotropowe
 • Narkotyki
 • Markowe leki
 • Wolność poznawcza

Notatki

 1. ↑  Nichols DE, Psychedelics, 2016 , s. 266.
 2. ↑  STOLL WA Lysergsaure-diathylamid, ein Phantastikum aus der Mutterkorngruppe // Schweiz Arch. Neurol. u. Psychiatra. – 1947 r. – nr 60 . – str . 279 .
 3. ↑  STOLL WA   Ein neues, in sehr kleinen Mengen wirksames Phantastikum // Schweiz. Arch. Neur. – 1949. – Nr 64 . – str . 483-484 .
 4. ↑  Roubicek J, Drvota S   Psilocybin, Nové Fantastikum // Csl. Psychiatra. – 1960 r. – № 56.1 . – str . 44-55 .
 5. ↑  Halucynogeny rekrutują specyficzne dla receptorów kortykalnych receptory 5-HT2A, które wpływają na zachowanie
 6. ↑  Aldus Huxley.  The Doors of Perception and Heaven and Hell. – ISBN 0-0605951-8-3 .
 7.  Efekty te opisane są w pracy S. Grofa,
  Stanislav Grof.  Kiedy dzieje się niemożliwe: Przygody w nietypowej rzeczywistości . – 2006. – 360 z. – ISBN 978-1591794202 .
 8. ↑  Katherine A MacLean, Matthew W Johnson, Roland R Griffiths (listopad 2011). “Mistyczne doświadczenia spowodowane przez psilocybinę halucynogenną prowadzą do wzrostu w dziedzinie osobowości otwartości”.  Psychopharmacology  25  (11): 1453-1461. DOI : 10,1177 / 0269881111420188 .

Leave a Comment

Your email address will not be published.