Psychologia społeczna – sekcja psychologii , że badania nad zachowaniem i działaniami ludzi z powodu ich przynależności do określonej grupy społecznej, jest również studia psychologiczne charakterystyki tych grup (?). Taka wiedza jest konieczna dla psychologicznie poprawnej organizacji wychowania i relacji między jednostką a kolektywem.
- Sekcja Psychologii, która bada wzorce zachowań i działań ludzi, ze względu na ich włączenie do grup społecznych , a także psychologicznych charakterystyk grup same [1] ;
- nauka badająca wzorce występowania, a przejawy psychicznego funkcjonowania zjawisk, które są wynikiem interakcji między ludźmi i grupami () jako członkowie różnych wspólnot (oznaczanie Krys’ko VG);
- nauka badająca w jaki ludzie myślą o sobie nawzajem, w jaki sposób wpływają one na siebie i jak odnoszą się one do siebie [2] .
Psychologia społeczna G. Andreevy obejmuje 3 główne sekcje:
- psychologia społeczna grup;
- psychologia społeczna komunikacji ;
- psychologia społeczna osobowości .
Psychologia społeczna według BD Parisgin , studia:
- psychologia społeczna osoby;
- psychologia społeczna społeczności i komunikacji;
- stosunki społeczne ;
- formy aktywności duchowej.
Zjawiska grupowe
W wyniku licznych badań [2] Obecnie zidentyfikowano szereg zmian związanych z zachowań ludzkich ze względu na swoje położenie w grupie, takich jak conformality , facylitacja społeczna , hamowanie społecznej, presji społecznej, dyfuzja odpowiedzialności lub tak zwanego efektu sąsiedztwa , polaryzacja grupowa , zakażenia emocjonalnego , społeczne lenistwo , osłabiona samoświadomość i tak dalej.
Na początku XX wieku. Psycholog Normann Triplet, przechadzając się po parku, zauważył, że rowerzyści jeżdżą szybciej, jeśli w parku są ludzie i znacznie zmniejszają prędkość, jeśli nie ma nikogo. To oznaczało początek serii eksperymentów, w których badani wykonywali różne czynności, które same z nimi, a następnie w obecności “widzów”. W ten sposób narodził się wniosek, że ludzie mogą lepiej poradzić sobie z pracą mechaniczną, jeśli spojrzą na nią, ale z tym, który wymaga twórczych i intelektualnych wydatków – bez świadków [3] .
Definicje
- Dynamika grupy warunkowa nazwa badań socjopsychologicznych poświęconych problemom tworzenia i rozwoju grup, czynników wpływających na ich spójność i skuteczność.
- Intrapersonalny konflikt – konflikt społecznych ról jednej osoby.
- Interakcja dwóch osób – komunikacja dwojga ludzi, budowanie ich relacji .
- Komunikacja jest semantycznym aspektem interakcji społecznych; działania, które są świadomie ukierunkowane na semantyczne postrzeganie ich przez inne osoby, są czasami nazywane działaniami komunikatywnymi; Głównymi funkcjami procesu komunikacji są osiągnięcie wspólnoty społecznej przy jednoczesnym zachowaniu indywidualności każdego z jej elementów.
- Konflikt – zderzenie przeciwstawnych trendów, interesów, przejawiający się w nieustających próbach stron obrony ich pozycji.
- Zarządzanie personelem to kompleks lub system rozwiązań organizacyjnych, społeczno-ekonomicznych, psychologicznych, moralnych i prawnych, które zapewniają efektywną realizację możliwości pracowników.
- Poznanie społeczne jest procesem poznania jednej osoby z drugą, jednym z obszarów badanych przez psychologię społeczną, gdzie badane są mechanizmy przetwarzania, przechowywania i wykorzystywania informacji o innych ludziach i sytuacjach społecznych.
- Rolą społeczną jest stała pozycja jednostki w systemie stosunków społecznych, ogólnie przyjęty wzorzec zachowań oczekiwany od osób zajmujących określone stanowisko. Zawsze ma ocenę społeczną, może być zatwierdzony lub nie zatwierdzony w społeczeństwie .
Historia psychologii społecznej
Historia psychologii społecznej jako nauki jest znacznie “młodsza” niż historia tego, co można nazwać “myśleniem społecznym i psychologicznym”. Trudność w tworzeniu historii naukowej psychologii społecznej polega na tym, że dyscyplina ta została ukształtowana z wielu źródeł i trudno jest określić, w których granicach w obrębie tej czy innej nauki wyizolowano elementy wiedzy społecznej i psychologicznej. Wraz z pojawieniem się psychologii społecznej jako niezależnej gałęzi wiedzy, tak jak w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek innej dyscypliny naukowej, dwa rodzaje powodów odegrały swoją rolę: zarówno społeczną, jak i czysto teoretyczną [4] . Niezależny status psychologii społecznej na świecie został wyznaczony od 1908 roku – jednoczesna publikacja książek V. McDougalla “Wprowadzenie do psychologii społecznej” w Europie i E. Rossa “Psychologia społeczna” w Ameryce [5] .
Zasadniczo w historii psychologii społecznej można wyróżnić trzy okresy [6] :
- Pierwszy okres to okres gromadzenia wiedzy w sferach filozofii i psychologii ogólnej (w VI wieku pne – w połowie XIX wieku).
- II okres – okres przydziału opisowej psychologii społecznej z filozofii (socjologia) do niezależnej dziedziny wiedzy (50-60 XIX wieku XX w XX wieku).
- III okres – okres rejestracji psychologii społecznej w naukach eksperymentalnych (lata 20-te XX wieku) i jej współczesny rozwój.
Główne wyniki
Na początku XXI wieku. Brytyjski naukowiec Benedict Hermann opisał społeczno-psychologiczne zjawisko antyspołecznej kary ( angielska kara antyspołeczna ). Zjawisko to stanowi potępienie lub karanie przez społeczeństwo osób przejawiających nadmierną aktywność, zdaniem społeczeństwa, nawet jeśli takie działanie jest obiektywnie społecznie użyteczne. Badanie wykazało, że zjawisko to jest powszechne w krajach o niedostatecznie rozwiniętych powiązaniach społecznych, instytucjach społeczno-politycznych i tradycjach społecznie użytecznych działań [7] .
Metody badań socjopsychologicznych
Wszystkie metody badawcze w psychologii społecznej można podzielić na dwie główne grupy:
1. Metody badań.
Ta grupa zawiera metody gromadzenia informacji i metod ich przetwarzania.
Metody gromadzenia informacji:
- obserwacja;
- studiowanie dokumentów (w tym analiza treści);
- ankiety (ankiety, wywiady);
- testowanie (w tym test socjometryczny);
- eksperyment (laboratoryjny i naturalny).
Metody przetwarzania danych:
- Metody statystyczne ( analiza korelacji , analizę czynnika , etc.);
- metody przetwarzania logicznego i teoretycznego (konstrukcja wyjaśnień, typologii itp.).
2. Metody wpływu.
Odnoszą się do “psychologii oddziaływania”.
Podczas badań opracowano program badań socjopsychologicznych . W którym jasno określone: cel badania, zadania do rozwiązania, wybrany przedmiot badań, sformułowany problem, który jest badany, wyjaśniono stosowane pojęcia, a także cały zestaw stosowanych metod.
Zobacz także
- Psychologia tłumu
- Psychologia polityczna
- Psychologia reklamy
- Psychologia płci
- Etnopsychologia
- Psychogeografia
- Teoria roli
- Ułatwienia społeczne
- Psychologia społeczna (dziennik)
- Schechter, Stanley
- Nisbet, Richard
Notatki
- ↑ Andreeva, Galina. Podręcznik dla faktów. psychologia un-tov. – Aspect-press, 1996.
- ↑ Przejdź do:1 2 Myers, David . Psychologia społeczna. – Peter , 2007.
- ↑ Dziennik elektroniczny “Ezoteryka i psychologia” .
- ↑ Andreeva GM Social Psychology – Moskwa: Aspect Press. – 2001. – str. 25-26.
- ↑ Andreeva GM Do historii pojawienia się psychologii społecznej w Rosji
- ↑ Gorbunova, M. Yu. Psychologia społeczna. – M .: VLADOS-PRESS, 2006. – 223 str. – (Krótki kurs wykładów dla uniwersytetów) – ISBN 5-305-00171-4 .
- ↑ Herrmann, w ogóle., 2008 .