Rezerwacja Freuda

Freudowska rezerwa jest codzienną nazwą tego poślizgu, szczególnym przypadkiem zjawiska opisanego przez Z. Freuda w badaniu ” Psychopatologia życia codziennego ” (1901). Wraz z różnego rodzaju drobnymi błędami i działaniami mechanicznymi jest objęty terminem  paraproksa  .

Freud zasugerował, że pozornie nieważne i bezsensowne błędne działania służą realizacji nieświadomych pragnień, będących kompromisowymi formacjami stworzonymi przez odpowiednią świadomą intencję i częściową jednoczesną realizację nieświadomego pożądania.

Freud podzielił błędne działania na cztery grupy:

  • rezerwacje, urzędnicy , sprzątanie, osły ;
  • zapominając (zapominając o nazwach własnych, słowach innych ludzi, ich intencjach, wrażeniach);
  • ukrywanie i ukrywanie rzeczy;
  • działania “przez pomyłkę”.

Pomimo pozornej absurdalności i niewinności Freud odmawiał takich działań w sposób trywialny, interpretując je jako znaczące zjawisko psychologiczne – zewnętrzną manifestację nierozwiązanych nieświadomych konfliktów i wypartych pragnień. Podobnie jak w snach , Freud widział w parapetyce potencjalną “drogę” do sekretów nieświadomości .

Nie wszystkie błędne działania są łatwo zrozumiałe, ale w toku pracy analitycznej z pacjentem czasami udaje się przyjąć założenia o tym, co to dokładnie jest jego znaczenie, nawet najbardziej zagmatwane, błędne działania. Błędne działania pacjenta (np. Zapomnienie czasu sesji lub zapłacenie za leczenie) pozwalają analitykowi i pacjentowi uzyskać ważne informacje na temat odporności i transferu .

Literatura

  • Freud H.  Psychopatologia życia codziennego = Zur Psychopatologia des Alltagslebens / w tłumaczeniu GV Baryshnikova. – AST , 2009. – 256 str. – (Psychologia). – ISBN 978-5-17-059766-6 .

Leave a Comment

Your email address will not be published.