Serum prawdy

“Serum prawdy” to nazwa warunkowa substancji psychoaktywnych używanych (najczęściej przez służby specjalne ) w celu uzyskania informacji ukrywających się przez daną osobę . Znane przypadki „serum prawdy” agencje wywiadowcze Indii do oskarżony o udział w zamachu terrorystycznym w Bombaju i władze Stanów Zjednoczonych do oskarżonego w strzelaninie w Aurora  [1]  .

Historia

Historia zastosowania, badanie substancji znanych jako “surowica prawdy” i samo użycie tego terminu zaczyna się na początku lat dwudziestych  [2]  [3]  [4]  .

Badanie “problemów szczerości” w ZSRR

Michaił Lyubimov , były rezydent sowieckiego wywiadu w Kopenhadze przypomniał, jak podczas jego podróży do Wielkiej Brytanii (na początku 1960) „ośrodek” wydanego na wniosek tego kraju o nazwie boltunchik – widocznie, środka odurzającego, pozwalające rozwiązać język ważny rozmówca  [5]  .

Wiadomym jest, że w 1983 roku KGB stosowane spetspreparaty SP-26  [6]  , SP-36 i SP-108  [7]  w celu zbadania sabotażu Wilno fabrykę obrabiarek “Žalgiris” (z zatwierdzeniem pierwszego zastępcy przewodniczącego KGB Tsineva ). Certyfikat KGB zauważyć, że preparaty „SP” użyte podczas przypadkowych rozmów obiektów z personelu operacyjnego w zakresie korzystania z różnych napojów, aw następnych dniach zawartość obiekty rozmowy nie mógł opowiedzieć i stosowania ich nie spetspreparatov podejrzewał.

W 2004 r. Oleg Kalugin opowiedział o przygotowaniu SP-117  [8]  . Były oficer KGB w KGB, Alexander Kuzminov, w swojej książce “Biological szpiegostwo” potwierdził istnienie, zastosowanie i skuteczność SP-117 w celu sprawdzenia lojalności agentów  [9]  . SP-117 nie ma zapachu, smaku ani koloru.

“Wywiad z Amitalem”

W psychiatrii dla „zwolnić” (to znaczy, zwiększa styk, gotowe do rozmowy lekarza  [10]  ) u pacjentów z zaburzeniami obejmujących niemota i zaburzenia dysocjacyjne, zaleca stosowanie „amitalovogo rozmowy” (w tym celu stosować amobarbital – lek należący do grupy barbituranów )  [11]  . Oficjalne wskazania do amobarbital:

 1. Wskazania diagnostyczne.  Katatonia , podejrzenie zaburzeń histerycznych , niewytłumaczalny mutizm, zróżnicowanie funkcjonalnego i organicznego otępienia  [11]  .
 2. wskazania terapeutyczne.  Zaburzenia związane z zaburzeń dysocjacyjnych (odpowiedź u pacjentów z zaburzeniami stresu pourazowego , odzyskiwanie pamięcią, gdy histerię amnezja i histerię fugi , zaburzenia w funkcji odzyskiwania histerycznej)  [11]  .

Przed użyciem amobarbitalu należy wyjaśnić pacjentowi, że lek zapewni możliwość zrelaksowania się i ułatwienia rozmowy. W żyle obwodowej 5% roztwór amobarbitalu sodu wstrzykuje się powoli, z szybkością nie przekraczającą 1 ml / min. Rozpocznij wywiady z neutralnymi tematami; w większości przypadków pacjent jest pod wpływem znanych faktów z jego życia. Konieczne jest kontynuowanie infuzji do momentu pojawienia się stabilnego oczopląsubocznego lub sennego stanu  [11]  .

Często amytal sodu stosowano również w połączeniu z kofeiną : najpierw wprowadzono roztwór kofeiny, a następnie po pół godzinie roztwór amytalu sodu  [10]  . W szczególności, połączenie amytalu sodu i kofeiny zostało użyte u niedostępnych, małomównych pacjentów do celów badawczych, a następnie nawiązanie emocjonalnego kontaktu z tymi pacjentami, prowadzenie psychoterapii  [12]  : 119-120  .

W USA i Anglia szeroko stosowane narkoanaliz – kombinacji terapii psychoanalityczny pomocą środków odurzających (Amytal, Pentothal i inne pochodne kwasu barbiturowego ) przypisanych do przyspieszenia psychoanalize. „Amitalovoe wywiad”, „pentotalovaya rozmowa” pozwala naukowcom korzystać z tak zwanego „serum prawdy”: na krótką metę, dopóki działał hipnotyczne, nie było, ich zdaniem, szybki kontakt z nieświadomości i osłabiony „ opór ”, co pozwoliło zwolenników terapii psychoanalitycznej wnikają one według zawartości urazowego kompleksów [12]  : 36  .

Radzieccy dysydenci, w tym znany psychiatra S. Gluzman i lekarze A. Podrabinek i V. Nekipelov , twierdzili, że amytal sodu może być używany przez sowieckich psychiatrów jako “surowica prawdy”. We współczesnej literaturze prawniczej wspomina się również, że metoda ” odhamowywania kofeiny i barbit” była powszechnie stosowana w celu wprowadzenia w stan odurzenia narkotyków i uzyskania wskazań koniecznych do badania  [13]  .

“Wywiad z Amitalem” w pismach sowieckich dysydentów

W „Podręczniku psychiatrii dla dysydentów” ( 1973 ), S. Gluzman i Władimir Bukowski nawiązał do „farmakologicznej” przesłuchań, inaczej zwany „amitalovym wywiad.” Dożylne podanie amytalowego sodu powoduje zatrucie, podobne do alkoholowego; Ta metoda służy do wykrywania ukrytego delirium i nazywa się “metodą odhamowania”. Autorzy “Podręcznika” wskazują, że metoda jest nieskuteczna i pozwala ukryć swoje przekonania.  [14]

A. Podrabinek w książce “Medycyna represyjna”, opublikowanej w 1979 r. , Napisał:

Amitale-sodium (etaminal, barbamil) uważany jest za najpotężniejszy we współczesnej psychofarmakologii. Po dożylnym podaniu amitalu sodu po 2-5 minutach występuje maksymalny efekt. Pacjent wpada w stan euforii , zwiększa aktywność słowną i ruchową. On chętnie odpowiada na wszystkie pytania, zachowuje się naturalnie, z zadowoleniem. Taki stan można porównać do łatwego stopnia zatrucia alkoholowego . Pacjenci, którzy są do wstrzykiwań w osłupienie , z przejawów mutyzm , chcąc mówić o sobie, o swoich myśli, intencje. <…> Efekt tego działania trwa od pół do dwóch godzin. Połączenie amytal sodu z kofeinąsugerowane przez Brodera, ale taka modyfikacja metody nie różni się zasadniczo od pierwotnej. Jak już wspomniano, amytal kofeiny odhamowanie – sposób diagnozy , jako terapeutyczny oznacza, że nie jest on odpowiedni. Wielokrotne iniekcje nie osiągają celu, ponieważ ich działanie jest drastycznie zredukowane. Dlatego metoda ta jest stosowana w praktyce eksperckiej, w tym w eksperta kryminalistycznego. <…> Przy stosowaniu się do eksportowanej takiej metody, nawet w celu określenia głębokości mutyzm, staje zabronione technika dochodzenie , ponieważ nie jest całkiem jasne, nadużywanie woli oskarżonego nie jest jeszcze rozpoznany psychicznie chory i szalony do przestępstwa. <…> To już jest kwestia naruszenia nie tylko etyki lekarskiej, ale takżenormy postępowania karnego .  [15]

A. Podrabinek zauważył również, że zgodnie z jego informacjami zastosowano metodę odhamowywania amonu i kofeiny, w tym dysydentów w specjalnych szpitalach psychiatrycznych oraz w Instytucie. Serbski . Skuteczność tego leku w stosunku do psychicznie zdrowi ludzie autor uważany kontrowersyjne, ale oczekuje się, że efekty tych warunkach stacjonarnej kryminalistycznych może wzbudzić dysydentów stan neurotyczny , w którym podlega większym stopniu oprzeć akcji „rastormozki”. Ponadto A. Podrabinek zasugerował, że pod postacią odhamowania amoniakalno-kofeinowego można również zastosować inne środki, prawdopodobnie psychotomimetyki typu pochodnychKwas lizergowy  [15]  .

B. Nekipelov (lekarz- farmaceuta z zawodu), wymieniając w swej książce „Instytutu głupców” w sprawie wykorzystania w Instytucie im. Serbski wstrzyknięcie Barbitalu sodu w połączeniu z zastrzykami kofeiny, wskazuje, że podczas „rastormozok” więźniów powiedział lekarzom o ich zbrodniach lepsze niż badaczy, a ostatni, prawdopodobnie też następnie wykorzystać wyniki „rastormozok”. B. Nekipelov ujemnie analizuje metodą uwalniania – jako „procedury podły”, „stan przemocy wobec człowieka, bezbronnej mózgu”  [16]  .

Nowoczesna aplikacja

W 2003 r. Nowaja Gazeta doniosła  [17]  w odniesieniu do prawników Alexeya Pichugina o używaniu specjalnego leku (“przypadku Pichugina “).

W 2004 r. Oleg Kalugin zasugerował, że specjalne przygotowanie SP-117 zostało zastosowane wobec Iwana Rybkina  [8]  .

Według Davida Browna, dziennikarza z Washington Post , nawet jeśli istnieje skuteczna “surowica prawdy”, fakt ten pozostaje tajny  [18]  .

Na początku 2007 roku, wykorzystanie pentothalu jako „serum prawdy” został oficjalnie zatwierdzony do użytku przez policję Bombaju (Indie) podczas przesłuchań podejrzanych w seryjnego zabijania. Po wstrzyknięciach seryjny maniak i jego sługa-wspólnik wskazali miejsce pochówku szczątków dzieci, które zabili  [19]  .

W 2016 roku Denis Nikandrov , pierwszy zastępca szefa GUS RF IC w Moskwie, mówił o wykorzystaniu spetspreparata wobec Michaiła Maksimenko, byłego szefa Głównego Departamentu własnego bezpieczeństwa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej  [20]  :

Maksimenko został odesłany do FSB około trzy tygodnie temu . Dla niego nie podano herbatę, i najwyraźniej nie został wstrzyknięty lek psychotropowe. Zasadniczo możliwe jest wstrzykiwanie wody psychotropowej do wody. Maksimenko po tym nie pamiętał jego imienia, nikogo nie rozpoznał. Tak więc było im bardzo potrzebne, aby nauczyć się czegoś od niego. Leki psychotropowe – są drogie. Tylko dlatego, że nie używają. Można ich używać tylko za zgodą dyrektora FSB.

Serum prawdy w fantastyce

 • W powieści dystopijne klasyczny literatura szwedzka Karin Boye „ Kallocain ” (1940, przekład rosyjski – 1971) podejrzewa wstrzykuje substancję o nazwie Kallocain. To serum sprawia, że ​​mówią prawdę.
 • Jak wiadomo, pod koniec epoki sowieckiej detektywa politycznej VI Viktorov „Mirage”, wielokrotnie transmitowane przez radio-Unii, główny bohater Virgil Chip stosowany „serum prawdy”, a potem szaleje.
 • Książka “Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” wymienia tiopental sodu, który był używany przez żołnierzy radzieckich do czerpania informacji od profesora Jonesa.
 • W serii książek o ” Harrym Potterze ” wielokrotnie pojawia się mikstura  Veritaserum  , zmuszając ludzi do mówienia prawdy. W książce „ Harry Potter i Czara Ognia ”, Severus Snape rozlewa eliksir do gardła śmierciożercą, a następnie przesłuchać więźnia.
 • W książce Marcusa Blake’a “Atlantis” Lorenzo Angeles, tiopental sodu jest wstrzykiwany w celu uzyskania informacji, które nie są wskazane w książce.
 • W powieści Olega Divova Vyborkovka stosuje się metodę “przesłuchania psychotropowego”, co oznacza wprowadzenie substancji, która zmusza osobę do mówienia prawdy. Skuteczność tej metody wyjaśnia fakt, że kodeks karny został zmieniony, zgodnie z którym “wina podejrzanego” może być uznana za dowód winy  [21]  .
 • W powieści Alexandra Zoricha “Pilot snu” pracownicy “Ermandadu” wstrzykują Andriejem Rumiancewowi tetramatin i prowadzą “psychoscanning” na temat zaangażowania w piratów. Osobliwością tej metody przesłuchiwania było doprowadzenie przesłuchiwanego do stanu “rośliny”.
 • W powieści Mitri Kibka “Bohaterowie bez śladu nie znikają” faszystowski biolog Wagner opracował “serum prawdy”, które zostało użyte w Gestapo . Skutkiem ubocznym leku było to, że wielokrotne stosowanie doprowadziło do śmierci przesłuchiwanego.
 • W serii powieści Lois Bujold autorstwa Vorkosigana używa się “szybkich pental” (lub “superpentotal” w innej wersji tłumaczenia). Pod wpływem tej substancji osoba nie jest w stanie ukryć informacji i głośno wypowiada swoje myśli, mówiąc wszystko, co uważa za konieczne i niepotrzebne. Wiele osób (na przykład agentów służb specjalnych) otrzymuje śmiertelną alergię na lek, aby uniknąć ujawnienia tajnych informacji.
 • W powieści D. Koretsky’ego “Piony w wielkiej grze”, serum prawdy używane jest przez generała Verlinova do identyfikacji zbrodni popełnionych przez Skokara i Durem.
 • W powieści Dana Cordale’a “Predator I” został użyty przez oficera CIA, by pobić świadectwo. “Tym razem automatyczna strzykawka wstrzyknęła skopolaminę -” surowicę prawdy “. Ten lek stłumił wolę człowieka i pozbawił go możliwości kłamstwa. “
 • W powieści Sidneya Sheldona ” Split Dreams “, główna bohaterka, podczas przesłuchania w policji, otrzymała zastrzyk soli sodowej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób uczestniczy w morderstwach mężczyzn. “Serum Prawdy” nie działało.
 • W powieści Stephena Kinga „ Running Man ”, „łowcy” użytkowania pentathol sodu ( TIOPENTAL ) w przesłuchaniu Amelia Williams, który nie chciał dać Ben Richards kłamstwo, na których zależało życie Richards.
 • W opowiadaniu Aleksieja Azarow, „Droga do Zeusa”, a dla niej zrobić film, ” Gdzie byłaś, Odyseuszu? „Radziecki szpieg Odyssey (w filmie odgrywa Donatas Banionis) Gestapo przesłuchiwana przy użyciu serum prawdy.
 • Detektyw James Hadley Chase „Blondynka w Pekinie” użytkowania skopolaminę, aby dowiedzieć się niezbędnych informacji od szefa policji Sekretarza Marina Dorinskoy.
 • W książce B. Akunin (Chkhartishvili) „szpieg powieść” lek „Cola-S” – połączenie amfetaminy typu benzedrinovogo – służy do środka przesłuchań „Abwehry” , o pseudonimie „Vasseur”, aby dowiedzieć się datę nazistowskie Niemcy zaatakowały Związek Radziecki.

Serum prawdy w kulturze popularnej

 • ” Matrix “: Agent Smith używa surowicy prawdy, aby uzyskać kody Morfeusza dostępu do komputerów Syjonu . Dokładniej, w tym filmie wykorzystano elektroniczny analog “serum prawdy”: nie zapominaj, że wszystkie działania, w tym “łamanie mózgu” Morfeusza, miały miejsce w rzeczywistości wirtualnej.
 • ” Prawdziwe kłamstwa “: terroryści wstrzykują pentotal sodu Harry Taskerowi (jego rolę odgrywa Arnold Schwarzenegger ), który pracuje dla rządu.
 • ” Kill Bill 2″: Bill ( David Carradine ) strzela Oblubienicę ( Uma Thurman ) w nogę za pomocą strzałki, schowany za serum prawdy swojego własnego wynalazku, które nazwał “Niezaprzeczalną prawdą”. Według Billa jest to najpotężniejsza i najbardziej wiarygodna surowica prawdy, dwa razy większa od pentotalu i żadnych szkodliwych efektów, nie licząc poczucia łatwej euforii.
 • ” Death of a scoundrel “: bohater (jego rola gra Alain Delon ) jest wstrzykiwany, ale nie jest możliwe wyciągnięcie z niego prawdy.
 • ” On the Game “: Skolsky otrzymuje wstrzyknięcie skopolaminy, aby znaleźć potrzebne informacje. Wydaje absolutnie wszystko, a przedtem jest cichy i ma najostrzejsze bicie.
 • ” Spotkaj się z rodzicami “: Jack Burns ( Robert De Niro ), były agent CIA, wstrzykuje surowicę prawdy (pentotal) swojemu przyszłemu zięciowi Gregowi ( Benowi Stillerowi ).
 • W filmie ” Człowiek, który wziął udział w wywiadzie ” agenci CIA używają surowicy prawdy w odniesieniu do sowieckiego dziennikarza Aleksieja Rusanowa.
 • ” Bohaterowie ” – Noah Bennet stosuje “serum” do Edgara (człowiek z super prędkością), aby dowiedzieć się wszystkiego o karnawale braci Sullivan.
 • W filmie ” Agent Johnny English ” główny bohater błędnie wstrzykuje surowicę prawdy strażnikowi zamiast zwiotczające mięśnie. W rezultacie strażnik wyjaśnia, jak dostać się do pokoju bohatera.
 • W grze ” Metro: Last Light “, Generał Korbut używa serum prawdy, aby uzyskać informację o lokalizacji Metro-2 od bohatera.
 • W filmie ” Harry Potter i Czara Ognia ” Severus Snape grozi, że Harry Potter użyje surowicy prawdziwości do uznania, kradnąc jego zapasy. W tym samym filmie serum prawdy jest stosowane do Barty’ego Croucha, Jr.
 • W filmie ” Rozbieżny rozdział 2: Powstaniec ” szefowa szczerości wykorzystała surowicę prawdy nad Beatrice Pryer i Tobiaszem Eatonem.
 • W filmie ” Czerwony smok ” wspomina się, że Hernibal Lecter został wprowadzony do “serum prawdy”, próbując odkryć miejsca pochówku swoich ofiar, ale poradził sobie z wpływem narkotyku.
 • W filmie ” Numer 44 ” penton sodu jest używany przez głównego bohatera Leva Demidova w celu uzyskania spowiedzi od podejrzanego weterynarza, którego rodzina została wcześniej rozstrzelana.
 • W serii ” Żelazna pięść ” penton sodu jest używany przez protagonistów do uzyskania informacji od Madame Gao.
 • W serii ” Kuchnia 6. Wielki Finał ” szef kuchni restauracji “Wiktor” używa serum prawdy, aby uczyć się od bukmachera wyników meczowych meczów.

Notatki

↑ Pokaż kompakt

 1. ↑  “Surowica prawdy” do wykorzystania w procesie strzelaniny Mrocznego Rycerza . New Scientist (13 marca 2013).  Sprawdzono 20 stycznia 2016 r.
 2. ↑  Zima A. Stworzenie “Serum prawdy”, 1920-1940 // Biuletyn historii medycyny. – 2005 r. – Т. 79. – №. 3. – P. 500-533.
 3. ↑  Zima A. Badania przesiewowe: Nauka pamięci i tożsamości w filmie, 1930-1960 // Historia psychologii. – 2004 r. – T. 7. – Nie. 4. – str. 367.
 4. ↑  “Prawda” Narkotyki na stronie internetowej CIA na temat przesłuchań
 5. ↑  http://www.sovsekretno.ru/articles/id/2240/
 6. ↑  Dokument 1307_09k w archiwach KGB LSSR
 7. ↑  Dokument 1307_03k w archiwum KGB LSSR
 8. ↑ Przejdź do: 2  RYBKIN DATED SP-117?
 9.  Alexander Kouzminov, wywiad  biologiczny: operacje specjalne sowieckiej i rosyjskiej służby wywiadowczej na zachodzie  , Greenhill Books, 2006, ISBN 1-85367-646-2 [1]
 10. ↑ Przejdź do: 2   Zhmurov VA  Psychiatria. Encyklopedia. – Montreal: Opublikowano w Accent Graphics Communications, 2016.
 11. ↑ Idź do: 4  Psychiatria kliniczna: [Proc. zasiłek]: Trans. z angielskim., Pererab. i dodatkowe. / H.I. Kaplan, B.J. Sadok; Ed. i aut. dodaj. Yu.A. Aleksandrovsky, A.S. Avedisova, L.M. Bardenstein i wsp.; Ch. Ed.: Т.Б. Dmitrieva. – Moskwa: GEOTAR MEDICINE, 1998. – 505 str. – ISBN 5-88816-010-5 .  Oryginał:  kieszonkowy podręcznik psychiatrii klinicznej / Harold I Kaplan, Benjamin J Sadock. – Baltimore: Williams & Wilkins. – ISBN 0-683-04583-0 .
 12. ↑ Przejdź do: 2   Slobodyanik A.P.  Psychoterapia, sugestia, hipnoza. – 2, poprawione. i dodatkowe. – Kijów: Zdorovya, 1966. – 16 500 egz.
 13. ↑  Mischenko EV  Urzeczywistnienie zasady poszanowania honoru i godności jednostki w produkcji obowiązkowych środków medycznych // Vestnik z Orenburg State University. – 2015. – Problem. Nr 3 (178). – str. 116-119.
 14. ↑  Bukovsky V. , Gluzman S.  (styczeń-luty 1975). ” Podręcznik na temat psychiatrii dla dysydentów “.  Kronika ochrony praw w ZSRR  (13): 36-61.
 15. ↑ Przejdź do: 2   Podrabinek A.P.  Medycyna karna . – New York: The Chronicle, 1979. – 223 pkt. – ISBN 0897200225 .
 16. ↑  Nekipelov V.  Instytut głupców . – Paryż: B.I., 1999. – 164 p .: Portret z.
 17. ↑  LIQUID SERUM – Society – The New Newspaper .
 18. ↑  David Brown  Niektórzy wierzą w powrót “serum prawdy” – Inopressa , 20 listopada 2006
 19. ↑  serum prawdy dla indyjskich podejrzanych seryjnych zabójców  (ang.) – The Sydney Morning Herald of The, 05 stycznia 2007
 20. ↑  “Ukraiński Szpieg”, “Pułkownik-miliarder” i “Liberalny gubernator”
 21. ↑  http://books.rusf.ru/unzip/add-on/xussr_gk/divovo06.htm?38/40 – Oleg Divov, powieść “Vyborkovka”

Leave a Comment

Your email address will not be published.