Substancja psychoaktywna

substancje psychoaktywne – każda substancja (lub mieszaninę ) pochodzenia naturalnego lub sztucznego, która wpływa na działanie ośrodkowy układ nerwowy , co prowadzi do zmiany stanu umysłowego  [1],  w niektórych przypadkach nawet do zmienionych stanach świadomości  [2]  . Zmiany te mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne.

substancje psychoaktywne, wpływając na wyższe funkcje umysłowe i jest często używany w medycynie do leczenia chorobę psychiczną , zwaną psychotropowych. Substancje psychoaktywne, zakazane przez prawo lub uzależniające, w języku rosyjskim są często nazywane narkotykami .

Leki neurotropowe to szeroka grupa leków, które mają wpływ na układ nerwowy : centralny i obwodowy . Może zahamować lub pobudzić transmisję pobudzenia nerwów w różnych działach (centralnego układu nerwowego), zwiększenia lub zmniejszenia wrażliwości na zakończeniach nerwowych w nerwach obwodowych wpływ na różne typy receptorów synapsach .

Rodzaje substancji psychoaktywnych

Pochodzenie substancji psychoaktywnych i narkotyków dzieli się na warzywa, półsyntetyczne (syntetyzowane na bazie surowców roślinnych) i syntetyczne; również są klasyfikowane zgodnie z trybem działania na ciele.

Nie wszystkie substancje psychoaktywne są lekami, ale wszystkie leki są substancjami psychoaktywnymi.

Rozdzielanie substancji psychoaktywnych może być przeprowadzone i ich struktury chemicznej, a także działania, które mają na zachowanie danej osoby i czuję, że może być subiektywna. Istnieją również połączone klasyfikacje.

Niektóre substancje psychoaktywne pochodzenia roślinnego

Nielegalne w Federacji Rosyjskiej Prawne w Federacji Rosyjskiej
 • Delta-9-tetrahydrokannabinol (z konopi indyjskich );
 • DMT (dimetylotryptamina) (z roślin Mimosa hostilis , Psychotria viridis i in.);
 • Kokaina (z koki );
 • Meskalina (kaktus z Lophophora williamsii , San Pedro );
 • Psilocybina (z grzybów z gatunku Psilocybe cubensis , Psilocybe semilanceata , itp.);
 • Salvinorin-A (od mędrca wróżek );
Dozwolone użycie do celów medycznych w Federacji Rosyjskiej
 • Kodeina (z maku );
 • Morfina (z maku );
 • Efedryna (z drzew iglastych );
 • Atropina (od narkotyków , belladonny );
 • Kofeina  [3]  (z liści herbaty , liście kolego , Guarana , ziarna kawy , orzechów cola );
 • Myristicin (z gałki muszkatołowej );
 • Muscymol i kwas ibotenowy (od muchomor );
 • Nikotyna (w makhorka , tytoń );
 • Teofilina (w herbacie , parze , kakao);
 • Thuion (w piołunu , thuja , cyprys , jałowiec );
 • Eugenol (eugenol) (z goździków , cynamonu );

Niektóre substancje i preparaty mają różny status prawny w różnych krajach, na przykład kot itp.

Status prawny narkotyków może zależeć od ich stężenia.

Według właściwości farmakologicznych

(najbardziej znane substancje)

Leki stosowane w leczeniu chorób układu nerwowego[zobacz]

Połączone klasyfikacje substancji psychoaktywnych

Klasyfikacja łączona[pokaż]

Poniżej przedstawiono następujące Euler są próbą formie graficznej, aby zapewnić najbardziej typowych psychoaktywnych środki nakładające się grupy i podgrupy, zastosowanie i synteza klasyfikacji opartej na obu ich efektu klinicznego, oraz strukturę chemiczną  [6],  [7],  [8],  [9 ]  [10]  .

Legenda

Grupy podstawowe

 • Niebieski : Stymulowanie ośrodkowego układu nerwowego.
 • Czerwony : Depresanty (środki uspokajające).
 • Zielony : halucynogeny.
 • Różowy : Neuroleptyki.

Grupy wtórne

 • Blue : Przecięcie stymulantów (  Blue  ) i psychedelicznych halucynogenów (  Green  ) –  Psychodeliki ze stymulującym efektem
 • Żółty : Przecięcie depresantów (  czerwonego  ) i dysocjacyjnych halucynogenów (  zielony  ) –  Dysocjatory o działaniu uspokajającym
 • Światło fioletowe : przecięcie stymulantów (  niebieski  ) i neuroleptyków (  różowy  ) –  leki przeciwdepresyjne bez działania uspokajającego
 • Krem czerwony : przecięcie depresantów (  czerwony  ) i neuroleptyków (  różowy  ) –  leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne z efektem uspokajającym.

Grupy trzeciorzędne

 • Fioletowy : Przecięcie stymulantów (  niebieski  ) i depresantów (  czerwony  ) –  Przykład: nikotyna.
 • Biały: Przecięcie stymulantów, środków depresyjnych i halucynogenów –  Przykład: THC.
 • Smoky blue : Przecięcie stymulujących, psychedelicznych halucynogenów i neuroleptyków –  Przykład: empathogen-entaktogenes .
 • Brzoskwinia : Przecięcie depresantów, dysocjacyjne halucynogeny i neuroleptyki

Grupy czwartorzędowe

 • Jasnoróżowy: Środek zawiera przecięcie wszystkich czterech sekcji (stymulanty, leki przeciwpsychotyczne, depresanty, halucynogeny) –  Przykład – Marihuana zawierająca zarówno THC, jak i kanabidiol.

Klasyfikacja siły oddziaływania na psychikę

Im mniej substancji musi zostać pobrana, aby w pełni doświadczyć jej działania, tym jest silniejsza, tym bardziej jest psychoaktywna. W przypadku LSD dawka aktywna wynosi na przykład 100 mikrogramów , natomiast w przypadku etanolu dawkę mierzy się w dziesiątkach gramów. Tak więc psychoaktywność LSD jest dziesiątki tysięcy razy większa niż psychoaktywność etanolu. W zależności od charakterystyki metabolizmu osobnika substancja może z trudem funkcjonować lub działać znacznie bardziej (nadwrażliwość). Zwyczajowo mierzy się dawkę w gramach substancji na kilogram wagi.

Podział siłą zależności jest niejednoznaczny. Liderami tego wskaźnika wśród substancji są: heroina, kokaina i nikotyna, a także alkohol. Z klas substancji uwalniane są opiaty i środki pobudzające, które są silnie uzależniające, barbiturany również mogą być wysoce zależne, chociaż reakcje konkretnych osób na różne leki mogą być bardzo indywidualne.

Kawa i herbata zawierająca purynę mają niewielki efekt stymulujący  [3]  . “Lekkie narkotyki” zwykle oznaczają marihuanę, a czasem niektóre psychedeliki.

Mechanizm działania

W ośrodkowym układzie nerwowym substancje psychoaktywne mają różnorodne działanie na każdym poziomie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego : molekularną, komórkową, układową, synaptyczną. Ogólnie rzecz biorąc, każdemu takiemu wpływowi towarzyszy zmiana metabolizmu na poziomie, na którym występuje ten efekt.

W ciele substancje psychoaktywne można uzyskać na wiele różnych sposobów –

 • doustnie, poprzez układ trawienny ,
 • pozajelitowo – domięśniowo lub dożylnie ,
 • przez błony śluzowe, w tym donosowo (przez nosogardziel poprzez wdychanie zmielonej substancji),
 • przez płuca, poprzez palenie lub wdychanie oparów.

substancje psychoaktywne przechodzi złożona ścieżka w organizmie, w zależności od metody przeprowadzania korpus może być przetwarzany w pochodne, a przechodzący przez barierę krew-mózg w celu wpływu na transmisję neuronów nerwowych impulsów, na przykład przez równowagę neurotransmiterów w mózgu, przez co zmienia się działanie układu nerwowego .

Tolerancja

Im wyższa tolerancja użytkownika, tym wyższa dawka jest wymagana do uzyskania oczekiwanego efektu. Zazwyczaj tolerancję wytwarza się, przyjmując substancję i ostatecznie spada. Szybka tolerancja powstaje w kofeinie i opiatach. Coraz więcej substancji jest wykorzystywanych – im większa tolerancja rośnie.

Szczególną tolerancji wykazują klasyczny psychedeliczny (LSD, meskaliny psylocybowych) – po przyjęciu jednego z tych materiałów zwiększa tolerancję bardzo szybko, w ciągu kilku godzin po rozpoczęciu działania, ale zupełnie zanika w ciągu tygodnia. Ponadto psychedeliki cechują się tolerancją krzyżową ; Na przykład, odbiór psylocybiny w dzień po zażyciu LSD, w zależności od indywidualnej wrażliwości i ilości substancji, jeśli w ogóle, będzie miał żadnego wpływu, albo efekt będzie znacznie zmniejszona, a krótki. Zwrot psychedelików również całkowicie zanika w ciągu około tygodnia.

Należy zauważyć, że niektóre substancje, na przykład Salvinorinu naturalne dysocjacyjne zawarte w Mexican szałwia Salvia divinorum mogą istnieć tolerancja sprzężenia zwrotnego, co oznacza zjawisko, że długotrwałe stosowanie w celu osiągnięcia tego samego efektu wymagane minimalne ilości substancji.

Formacja zespołu uzależnienia i wycofania

Typowo, formacja zależności związane z nadużywaniem substancji, jej systematycznego stosowania. Choć wpływ substancji na człowieka jest bardzo indywidualne, można powiedzieć, że najszybszym z uzależnienia najczęściej substancji powstaje podczas przyjmowania heroiny , nikotyny i „ wkręt ” (domowej roboty przygotowane stymulator Pervitinum i jego pochodne), można również wydzielić psychostymulujące kokainę i amfetaminę , powodując psychicznego (ale nie fizyczne) zależność.

Fizjologiczne uzależnienie powstaje, gdy organizm przyzwyczaja się do regularnego przepływu egzogennych udział w metabolizmie substancji w organizmie i zmniejsza ich endogennej produkcji, co w rozwiązaniu substancji do organizmu powstaje w wyniku procesów fizjologicznych muszą w tym materiale. Fizyczne uzależnienie psychiczne znamienny tym, że w wyniku podstawienia własnych neuroprzekaźników egzogenny zmniejszyć ich wytwarzanie w organizmie  [11]  (lub liczbę receptorów dla nich).

Mechanizm powstawania zależności może być związany zarówno z samą substancją, jak iz jej metabolitami, na przykład heroina, poprzez usunięcie grup acetylowych, jest metabolizowana do morfiny , która działa na receptory opioidowe. Alkohol wpływa na układ nerwowy, bezpośrednio łącząc się z receptorami GABA  [12]  . Nikotyna i amfetaminy stymulują uwalnianie endogennej adrenaliny  źródło nieokreślone 1640 dni  ]  .

Uzależnienie psychiczne wiąże się głównie z przyjemnymi odczuciami substancji, które stymulują osobę do powtórzenia doświadczenia z jej używania. Pod wpływem opiatów osoba nie może odczuwać bólu i niepokoju , jedną z opcji działania stymulantów jest zwiększenie samooceny i wigoru. Jednak zależność można również formułować za pomocą innych substancji, na przykład dysocjacji, które powodują dezintegrację świadomości (w sprawozdaniach z podróży odnotowuje się nawet doświadczenia śmierci w wyniku ich działania); Doświadczenia i efekty wizualne z psychedelikówczęsto nie można ogólnie opisać jako przyjemnego, jednak przy częstym stosowaniu substancje te mogą powodować zakłócenie rzeczywistości, związane z eskapistycznym charakterem doznania psychedelicznego. Upojenie marihuana pomaga w depresji  [13]  , a także ciągłego używania marihuany lub zastąpienie go mieszanektowarzyszy szereg problemów psychospołecznych  [14]  .

Substancje psychoaktywne i ich receptory  źródło nie wskazano 1822 dni  ] 

Egzogenne ligandy Endogenne ligandy Receptory
Konopie ( kannabinoidy ) Anandamid
2-arachidonyloglicerol
Cannabinoid
LSD Adrenalina
dopaminowa serotoniny
Adrenoreceptory
dopaminy serotoninowej
Amfetamina kokainy Dopine
Norepinefryna
Serotonina
Dopamina
adrenergicznych
Serotonina
Opiaty
( morfina , heroina itp.)
Endorfiny Opioid
Hipnotyzujące alkohol Kwas gamma-aminomasłowy
Dopory
Norepinefryna Beta-endorfina
serotoniny
receptory GABA
Dopamina
adrenergicznych
Serotonina
opioidami
Nikotyna Adrenalina
Acetylocholina
Dopamina
Adrenoreceptory
n-holinoretoseptory
Dopamina
Kofeina Adenozyna Adenozyna

Zobacz także

 • Psychedeliki
 • Psychiczny
 • Neuronauka
 • Narkotyki
 • Narcology
 • Uzależnienie
 • Markowe leki
 • Toksykomanię
 • Rekreacyjne wykorzystanie substancji psychoaktywnych
 • Entheogen
 • Wpływ substancji psychoaktywnych na zwierzęta

Notatki

 1.  Substancja psychoaktywna / / Słownik nauk przyrodniczych. Glossary.ru
 2.  Kaplan GI, Sadok B.J. Psychiatria kliniczna: w 2 tomach T. 1. M., 1994. P. 148.
 3. ↑ Idź do: 3  Lista substancji i metod zabronionych do Konwencji o dopingu (ETS nr 135)
 4. ↑  Psychiatria i psychofarmakoterapia – Kliniczne i farmakologiczne działanie leków przeciwdepresyjnych
 5. ↑  Zarejestruj leki z Rosji – Encyklopedia leków – Neurometaboliczne używki
 6. ↑  McKim, William A.  Drugs and Behavior: Wprowadzenie do behawioralnej farmakologii (wydanie 5). – Prentice Hall, 2002. – P. 400. – ISBN ISBN 0-13-048118-1 .
 7. ↑  Informacje o lekach nadużywania .  Powszechnie wykorzystywana karta leków  .  Sprawdzono 27 grudnia 2018 r.
 8. ↑  Erowid Psychoactive Vaults .  Sprawdzono 27 grudnia 2018 r.
 9. ↑  Stafford, Peter.  Encyklopedia psychedelików. – 1992 r. – ISBN ISBN 0914171518 .
 10.  Kent, James. Psychodeliczna teoria informacji – szamanizm w erze rozumu. Źródło: 5 lipca 2007 r.
 11.  Nauka i życie. :: Zagadnienia 5-8 Akademii Nauk ZSRR, 2004 s. 103
  Uzależnienie psychiczne zastępuje zależność fizyczna. Ciało stopniowo przestaje produkować niezbędne enzymy.
 12. ↑  Dlaczego alkohol powoduje zawroty głowy?
 13.  Raport (Fiorello Henry) La Guardia (1942)
 14. ↑  Encyklopedia psychologii – marihuana

Leave a Comment

Your email address will not be published.