Załamanie nerwowe

Załamanie nerwowe  (  załamanie nerwowe  ) jest ostrą, przejściową fazą określonego zaburzenia, które objawia się przede wszystkim objawami depresji i nerwicy  [1]  .

Definicja

Terminy “załamanie nerwowe” i “załamanie nerwowe” nie zostały formalnie określone w systemach diagnostycznych, takich jak DSM-IV i ICD-10 , i są praktycznie nieobecne w aktualnej literaturze naukowej dotyczącej chorób psychicznych  [1]  [2]  . Chociaż “załamanie nerwowe” nie zawsze ma dokładną i statyczną definicję, nieprofesjonalne badania pokazują, że termin ten oznacza specyficzne, ostre, przejściowe zaburzenie reaktywne z objawami nerwicy lub depresji, które zwykle promuje się za pomocą bodźców zewnętrznych  [1]  . Przypadki szczególne są czasami określane jako “załamanie” dopiero po tym, jak dana osoba nie będzie w stanie funkcjonować w życiu codziennym  [3]  .

Powody

Przyczyny takich zakłóceń są różne. Badania z 1996 r. Wykazały, że problemy w bliskich związkach, takich jak rozwód czy separacja małżonków , przyczyniły się do 24% załamań nerwowych  [4]  . Problemy z pracą i szkołą stanowią 17% przypadków, a problemy finansowe – 11%. Większość specjalistów uważa załamanie nerwowe za problem zdrowotny. Inne problemy zdrowotne stanowiły 28% załamań nerwowych w 1957 r., 28% w 1976 r. I tylko 5,6% w 1996 r.  [4] . Przyczyną załamania nerwowego jest również przedłużony stres psychiczny, stres. Z reguły są to problemy związane z codziennym życiem człowieka, ciężka adaptacja w nowym kolektywu, rozstanie z drogim człowiekiem, nadmierny niepokój o zdrowie własne lub kogoś innego.

Zobacz także

  • Atak paniki
  • Ostra reakcja na stres
  • Psychohigienie
  • Neurasthenia
  • Psychoza

Notatki

  1. ↑ Przejdź do: 3  Diagnostyczne znaczenie “załamania nerwowego” wśród populacji populacyjnych
  2. ↑  Mayo Clinic Mental Breakdown
  3. ↑  Edward Hallowell i John Rety.  = Uwolnij od rozproszenia: Uzyskanie maksimum z życia dzięki Attention Deficit Disorder. – Ballentine Books, 2005. – ISBN 0-345-44231-8 .
  4. ↑ Przejdź do: 2  Odpowiedzi na załamanie nerwowe w Ameryce w ciągu 40 lat: konsekwencje polityki zdrowia psychicznego

Leave a Comment

Your email address will not be published.